تیم ملی فوتبال هلند نماینده فوتبال هلند در مسابقات بین‌المللی است که توسط اتحادیه فوتبال سلطنتی هلند فدراسیون فوتبال کشور هلند فعالیت خود را از سال ۱۹۰۵ آغاز کرد.

اولین بازی رسمی

تیم ملی هلند اولین بازی رسمی خود را آوریل ۱۹۰۵ در برابر تیم ملی بلژیک انجام داد که با نتیجه ۴–۱ به پیروزی رسید. بازیکنان تیم ملی هلند را در این بازی ۵ عضو کمیسیونفدراسیون فوتبال هلند انتخاب کردند تا در مقابل تیم بلژیک به میدان بروند. این بازی پس از ۹۰ دقیقه تلاش با نتیجه ۱–۱ به پایان رسید و بازی به وقت‌های اضافه کشیده شد و ادینوبازیکن تیم ملی هلند با زدن ۳ گل در وقت‌های اضافه توانست نتیجه بازی را ۴–۱ به سود هلند به پایان برساند.

انقلاب فوتبال در دهه ۷۰ میلادی

در بین سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ تیم ملی فوتبال هلند انقلابی عظیم در ساختار فوتبال را انداخت و گام‌های بزرگی برای گسترش فوتبال در سطح جهان توسط بازی ساز مطرح خود یوهان کرایف و مربی تیم به نام رینوس میشل برداشت، همچنین تیم‌های باشگاهی آژاکس و فاینورد که با احداث مدرسه فوتبال خود کمک شایانی به پیشرفت فوتبال در سطح اروپا و جهات نمودند.

جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان

تیم ملی هلند در جام جهانی با تیم‌های سوئد، بلغارستان و اروگوئه هم گروه شد که با پیروزی در مقابل اروگوئه و بلغارستان و تساوی در برابر سوئد در گروه C این رقابت‌ها با 5 امتیاز از گروه خود صعود کرد و در مرحله پلی آف در مقابل تیم ملی آرژانتین با پیروزی پر گل ۴–۰ این تیم را از پیش رو برداشت و حریف تیم ملی آلمان شرقی در مرحله بعد شد. در این مرحله تیم ملی هلند با نتیجه ۲–۰ تیم آلمان شرقی را مغلوب کرد و حریف تیم پر قدرت برزیل شد و برزیل را با ۲ گل شکست داد و برای اولین بار راهی فینال این رقابت‌های بزرگ شد. اما در فینال با نتیجه ۲–۱ از آلمان غربی شکست خورد و جام قهرمانی را از دست داد.

جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین

در سال ۱۹۷۸ هلند بار دیگر خود را در فینال جام جهانی دید. تیم ملی هلند این بار در مرحله گروهی با تیم‌های پرو، اسکاتلند و ایران هم گروه بود. در اولین بازی خود در ۳ ژوئن ۱۹۷۸ ایران را با نتیجه ۳–۰ شکست داد و در بازی مقابل پرو تن به تساوی داد و در مقابل تیم ملی اسکاتلند با نتیجه ۳–۲ شکست خورد و با ۴ امتیاز از گروه خود صعود کرد. تیم ملی هلند در مرحله پلی آف، اتریش را ۵–۱ و ایتالیا را ۲–۱ شکست داد و در مقابل آلمان به تساوی ۲–۲ رسید و باز هم به فینال راه یافت اما این بار در مقابل تیم کشور میزبان تیم ملی آرژانتین قرار گرفت که با نتیجه ۳–۱ در وقت اضافه مغلوب شد و این بار هم دستش از جام کوتاه ماند.

جام ملت‌های اروپا ۱۹۸۸

در این دوره از مسابقات درگیری‌های خونین هواداران تیم‌های انگلیس، آلمان و هلند سر و صدای فراوانی به پا کرد. تیم ملی هلند در مرحله نهایی این تورنمنت با تیم‌های انگلستان، جمهوری ایرلند و شوروی هم گروه شد. هلند در بازی اول در مقابل شوروی ۱–۰شکست خورد، در بازی دوم با هتریک مارکو فان باستن ۳–۱ در مقابل انگلستان به پیروزی رسید و در بازی آخر با یک گل، جمهوری ایرلند را از پیشرو برداشت و به عنوان تیم دوم پایین‌تر از شوروی به مرحله بعد صعود کرد. در مرحله بعد هلند در مقابل آلمان غربی میزبان رقابت‌ها قرار گرفت. هلند در این بازی خاطره انگیز و فراموش نشدنی با گل دقایق پایانی مارکو فان باستن ۲–۱ آلمان غربی را شکست داد و به فینال رقابت‌ها رسید. در بازی فینال هلند با گل‌های رود گولیت و مارکو فان باستن شوروی را شکست داد و اولین قهرمانی بزرگ خود را به دست آورد.

جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی

تیم ملی هلند در سال ۲۰۱۰ با تیم‌های ژاپن، دانمارک و کامرون هم گروه شد و با ۹ امتیاز از گروه خود به مرحله پلی آف صعود کرد و در مرحله بعد مقابل اسلونی با نتیجه ۲–۱ به پیروزی رسید و همچنین تیم ملی برزیل را هم با همین نتیجه مغلوب کرد و در نیمه نهائی تیم ملی اروگوئه را با نتیجه ۳–۲ شکست داد و برای سومین بار پا به فینال این رقابت‌ها گذاشت و باز هم ناکامی‌های هلند در فینال جام جهانی پایانی نداشت و در وقت‌های اضافه با تک گل اینیستا هافبک تیم ملی اسپانیا شکست را پذیرا شد.

بزرگان تاریخ تیم ملی فوتبال هلند

از بزرگان فوتبال هلند می‌توان از کیک اسمیت، یوهان کرایف، رود کرول، یوهان نیکنز، رود گولیت، مارکو فان باستن، فرانک ریکارد، رونالد کومان، دنیس برکمپ، پاتریک کلایورت، مارک اورمارس، فرانک دی بوئر، ادگار داویدس، کلارنس سیدورف، رابین فن پرسی، آرین روبن رود ونیستلروی یاد کرد.

ترکیب کنونی

پست.بازیکنسن بازیکنبازیگل ملیباشگاه
دروازه‌بانیاسپر سیلسن۲۲ آوریل ۱۹۸۹ ‏(۳۱ سال)380 والنسیا
دروازه‌بانیرون زوت۶ ژانویهٔ ۱۹۹۱ ‏(۳۰ سال)90 یندهوون
دروازه‌بانسرجیو پات۶ ژوئن ۱۹۹۰ ‏(۳۰ سال)00خرونینگن
مدافعدیلی بلیند۹ مارس ۱۹۹۰ ‏(۳۰ سال)522 آژاکس
مدافعجوئل ولتمن۱۵ ژانویهٔ ۱۹۹۲ ‏(۲۹ سال)192آژاکس 
مدافعویرجیل فن دایک۸ ژوئیهٔ ۱۹۹۱ ‏(۲۹ سال)160لیورپول
مدافعناتان آکه۱۸ فوریهٔ ۱۹۹۵ ‏(۲۵ سال)50بورنموث
مدافعکریم رکیک۲ دسامبر ۱۹۹۴ ‏(۲۶ سال)40هرتابرلین
مدافعماتیاس ده لیخت۱۲ اوت ۱۹۹۹ ‏(۲۱ سال)30یوونتوس
مدافعتیموتی فوسو مناش۲ ژانویهٔ ۱۹۹۸ ‏(۲۳ سال)20کریستال پالاس
هافبکتونی ویلهنا۳ ژانویهٔ ۱۹۹۵ ‏(۲۶ سال)90فاینورد
هافبکداوی پروپر۲ سپتامبر ۱۹۹۱ ‏(۲۹ سال)83برایتون
هافبکمارکو فن خینکل۱ دسامبر ۱۹۹۲ ‏(۲۸ سال)80آیندهوون
هافبکدانی فن ده بیک۱۸ آوریل ۱۹۹۷ ‏(۲۳ سال)10آژاکس
مهاجمممفیس دپای۱۳ فوریهٔ ۱۹۹۴ ‏(۲۶ سال)348لیون
مهاجمکوئینسی پرومس۴ آوریل ۱۹۹۲ ‏(۲۸ سال)254آژاکس
مهاجملوک دی یونگ۲۷ اوت ۱۹۹۰ ‏(۳۰ سال)124 آیندهوون
مهاجماستیون برگویس۱۹ دسامبر ۱۹۹۱ ‏(۲۹ سال)110 فاینورد
 
 
 

رکوردها

بیشترین بازی ملی

وسلی اسنایدر رکورد دار بیشترین بازی ملی  

#PlayerNational careerMatchesGoalsMinutesTotal career
۱.وسلی اسنایدر۲۰۰۳–۲۰۱۸۱۳۴۳۱۹٬۶۷۶۲۰۰۲–
۲.ادوین فن در سار۱۹۹۵–۲۰۰۸۱۳۰۰۱۱٬۴۶۳۱۹۹۰–۲۰۱۱
۳.فرانک دی بوئر۱۹۹۰–۲۰۰۴۱۱۲۱۳۹٬۲۷۱۱۹۸۸–۲۰۰۵
۴.رافائل فن در فارت۲۰۰۱–۱۰۹۲۵۶٬۹۳۸۲۰۰۰–
۵.جووانی فن برونکهورست۱۹۹۶–۲۰۱۰۱۰۶۶۸٬۲۱۵۱۹۹۳–۲۰۱۰
۶.درک کویت۲۰۰۴–۲۰۱۴۱۰۴۲۴۶٬۸۷۵۱۹۹۸–۲۰۱۷
۷.فیلیپ کوکو۱۹۹۶–۲۰۰۶۱۰۱۱۰۸٬۰۰۱۱۹۸۸–۲۰۰۶
۷.روبین فان پرسی۲۰۰۵–۲۰۱۵۱۰۱۵۰۷٬۲۹۰۲۰۰۱–
۹.آرین روبن۲۰۰۳–۲۰۱۷۹۶۳۷۷٬۰۳۴۲۰۰۰–
۱۰.جون هایتینخا۲۰۰۴–۲۰۱۳۸۷۷۷٬۰۳۱۲۰۰۱–۲۰۱۶

بهترین گلزن ملی

روبین فان پرسی بهترین گلزن تاریخ هلند 

#PlayerNational careerGoalsMatchesAverageMinutesTotal career
۱.روبین فان پرسی۲۰۰۵–۲۰۱۵۵۰۱۰۲۰٫۵۰۷٬۰۲۶۲۰۰۱–
۲.کلاس یان هونتلار۲۰۰۶–۴۲۷۶۰٫۵۵۳٬۶۹۹۲۰۰۲–
۳.پاتریک کلایورت۱۹۹۴–۲۰۰۴۴۰۷۹۰٫۵۱۵٬۸۱۶۱۹۹۴–۲۰۰۸
۴.دنیس برکمپ۱۹۹۰–۲۰۰۰۳۷۷۹۰٫۴۷۶٬۳۳۹۱۹۸۶–۲۰۰۶
۴.آرین روبن۲۰۰۳–۲۰۱۷۳۷۹۶۰٫۳۶۷٬۰۳۴۲۰۰۰–
۶.فاس ویلکس۱۹۴۶–۱۹۶۱۳۵۳۸۰٫۹۲۳٬۴۵۰۱۹۴۰–۱۹۶۴
۶.رود فن نیستلروی۱۹۹۸–۲۰۱۱۳۵۷۰۰٫۵۰۴٬۵۴۳۱۹۹۳–۲۰۱۲
۸.آبه لنسترا۱۹۴۰–۱۹۵۹۳۳۴۷۰٫۷۰۴٬۲۶۰۱۹۳۵–۱۹۶۳
۸.یوهان کرایف۱۹۶۶–۱۹۷۷۳۳۴۸۰٫۶۹۴٬۲۸۲۱۹۶۴–۱۹۸۴
۱۰.وسلی اسنایدر۲۰۰۳–۳۱۱۳۴۰٫۲۳۹٬۶۷۶۲۰۰۲–۲۰۱۸