مقدمه : تیم ملی فوتبال مجارستان ، نماینده فوتبال ملت مجارستان در فوتبال بین المللی مردان است و تحت کنترل فدراسیون فوتبال مجارستان است . این تیم نه بار در فینال جام جهانی فوتبال و چهار بار در مسابقات قهرمانی اروپا حضور داشته است و مسابقات خانگی خود را در پوشکاش آرنا ، که در نوامبر 2019 افتتاح شد ، انجام می دهد . مجارستان دارای سابقه فوتبالی قابل احترامی است ، زیرا دارای سه عنوان المپیک ، نایب قهرمانی در جام های جهانی 1938 و 1954 و کسب مقام سوم در مسابقات فوتبال یورو 1964 است .

مجارستان در دهه 1950 انقلابی در این ورزش ایجاد کرد و پایه های الکتریکی هم فوتبال را در دست گرفت و بر تیم های ملی بین المللی طلایی با تیمی طلایی و چشمگیر که شامل فرنس پوشکاش اسطوره ، یکی از برترین گلزنان قرن بیستم بود ، تسلط داشت . این تیم یکی از طولانی ترین رکورد مسابقات بدون شکست در تاریخ فوتبال را بدون شکست در 31 بازی در طول چهار سال دارد . تیم مجارستان با حذف از جام جهانی 1986 با افت شدید روبرو شد و این تیم نتوانست به مدت 30 سال بعد در یک تورنمنت بزرگ شرکت کند و به پایین ترین رتبه خود در فیفا (87) در 1996 دست یافت و همچنین در گروه مقدماتی یورو 2008 به مقام ششم دست یافت.

تاریخچه :

سالهای اولیه :

تیم ملی مجارستان برای اولین بار در بازیهای المپیک تابستانی در سال 1912 در استکهلم سوئد ظاهر شد . این تیم مجبور بود برای شرکت در مسابقات درخواست کند . مجارستان 7 بر صفر مقابل انگلیس شکست خورد و بدین ترتیب حذف شد . پس از بازیهای المپیک مجارستان دو بازی در مسکو با روسیه انجام داد . این تیم مسابقه اول را با نتیجه 9 بر صفر و دومی را با نتیجه 12 بر صفر برنده شد که هنوز برای تیم ملی رکورد محسوب می شود .

بهترین گلزن این دو مسابقه ایمره شلوسر بود که هفت گل به ثمر رساند. آغاز جنگ جهانی اول تأثیرات عمیقی بر رونق فوتبال مجارستان داشت . هم کشور و هم باشگاه ها از مشکلات مالی رنج می بردند . در طول جنگ جهانی اول مجارستان 16 بار با اتریش بازی کرد . در سال 1919 انگلستان ادعا کرد که متفقین (از جمله مجارستان) از فیفا خارج می شوند . هنگامی که فیفا درخواست انگلستان را رد کرد ، انجمن های انگلیسی (انگلیسی ، اسکاتلندی ، ولزی و ایرلندی) تصمیم گرفتند از فیفا خارج شوند.

دهه 1920 :

بوداپست از فرصت میزبانی المپیک تابستانی 1920 که در بلژیک برگزار شد محروم شد . کشورهای متفقین (آلمان ، اتریش-مجارستان ، امپراتوری عثمانی و بلغارستان) از المپیک حذف شدند . فرم بازی مجارها 2-3-3 بود و در آن زمان بی نظیر بود . در این دوره برادران فوگل (یوزف و کارولی فوگل) در تیم ملی بازی کردند .

بین سالهای 1921 تا 1924 ، بلا گاتمن نیز 6 بار برای این تیم بازی کرد . در بازیهای المپیک تابستانی 1924 در پاریس ، گاتمن با این واقعیت که تعداد بازیکنان تیم مجارستان بیشتر از مقدار قابل تدارک است و اینکه هتل برای استراحت و آمادگی مسابقه مناسب نیست ، اعتراض کرد و برای نشان دادن مخالفت خود موش های مرده را بر روی درها آویخت . در بازیهای المپیک تابستانی 1924 ، در اولین بازی مجارستان لهستان را شکست داد اما در دور دوم آنها مقابل مصر شکست خوردند .

در نتیجه ، سرمربی و رئیس فدراسیون فوتبال مجارستان استعفا کردند . بین سالهای 1927 تا 1930 ، مجارستان در جام بین المللی اروپای مرکزی شرکت کرد که مقابل اتریش ، چکسلواکی ، ایتالیا و سوئیس قرار گرفت و این اولین مسابقات بین المللی این تیم محسوب می شود . مجارستان در فینال 0-5 مغلوب ایتالیا شد . در 12 ژوئن 1927 ، مجارستان با نتیجه 13-1 فرانسه را شکست داد که هنوز یک رکورد محسوب می شود . یوزف تاکاکس 6 گل در این بازی به ثمر رساند.

عصر طلایی :

اولین جام جهانی فوتبال در اروگوئه در سال 1930 برگزار شد اما مجارستان دعوت نشد و در مسابقات شرکت نکرد . بدون هیچ مسابقه مقدماتی ای تیم ملی فوتبال مجارستان برای اولین بار در جام جهانی 1934 ایتالیا ظاهر شد . اولین بازی مجارستان در جام جهانی در مقابل مصر در 27 مه 1934 با پیروزی 4-2 انجام شد . این گلها را پل تلکی ، گزا تولدی و جنا وینچ به ثمر رساندند . در مرحله یک چهارم نهایی ، مجارستان به مصاف حریفان همسایه یعنی اتریش رفت اما 2-1 شکست خورد و تنها گل مجارستانی ها را گئورگی ساروسی به ثمر رساند .

مجارستان وارد المپیک 1936 شد ، جایی که در دور اول با نتیجه 0-3 از لهستان حذف شد . جام جهانی 1938 در فرانسه برگزار شد . اولین بازی مقابل هند شرقی انجام شد و مجارستان با نتیجه 6 بر صفر پیروز شد . ساروسی و گیولا زنگلر هر یک دو بار و ویلموس کوهوت و تولدی هر کدام یک گل به ثمر رساندند . در مرحله یک چهارم نهایی ، مجارستان با گلهای ساروسی و زنگلر سوئیس را با نتیجه 2-0 شکست داد . در نیمه نهایی در پارک دو پرنس پاریس ، مجارستان با گلهای فرنس ساس و سوروزی و هت تریک زنگلر سوئد را 5-1 شکست داد . در فینال ، مجارستان در ورزشگاه المپیک دو کلمبس پاریس به مصاف ایتالیا رفت ، اما 4-2 شکست خورد . گلهای مجارستان توسط پل تیتکوس و ساروسی به ثمر رسید.

دهه 1950 :

تیم ملی فوتبال مجارستان بیشتر به عنوان یکی از قوی ترین و تاثیرگذارترین تیم های تاریخ فوتبال شناخته می شد که انقلابی در بازی ها ایجاد کرد . سیستم این تیم متمرکز بر چهار بازیکن پویا و قوی به نام های فرنس پوشکاش ، ساندر کوچی ، یوزف بوزسیک ، مدافع میانی ناندور هیدگکوتی ، دنیای فوتبال را مجذوب به بازی هیجان انگیز خود کرد . آنها با فنون ظریف تاکتیکی بازی می کردند . قبل جام جهانی 1954 ، آنها از 14 مه 1950 به رکورد قابل توجه 43 پیروزی ، 6 تساوی و 0 شکست دست یافتند تا اینکه در 19 فوریه 1956 3-1 مقابل ترکیه شکست خوردند .

در المپیک تابستانی 1952 در هلسینکی ، مجارستان رومانی را شکست داد . این بازی 2-1 با گلهای چیبور و کاکسیس در دور مقدماتی به اتمام رسید . در دور اول مجارستان با نتیجه 3-0 ایتالیا را شکست داد . در مرحله یک چهارم نهایی مجارستان با نتیجه 7-1 ترکیه را شکست داد . این تیم در نیمه نهایی به مصاف سوئد ، قهرمان المپیک 1948 رفت و با نتیجه 6 بر صفر پیروز شد . در فینال ، مجارستان با یک گل از پوشکاش و چیبور 2 – 0 یوگوسلاوی را شکست داد و بدین ترتیب عنوان المپیک را برای اولین بار به دست آورد.

در 25 نوامبر 1953 ، انگلستان در ورزشگاه ومبلی لندن با مجارستان بازی کرد . این بازی بعداً “مسابقه قرن” نام گرفت . تیم انگلیسی در خانه 90 سال شکست ناپذیر بود . ناندور هیدگکوتی در حضور 105000 تماشاگر اولین گل مجارستان را در دقیقه اول به ثمر رساند . نتیجه بازی در آخر نیمه اول 4 بر 2 به نفع مجارستان بود . گلهای مجارستان توسط ناندور هیدگاکاتی (۱ و ۲۲) و فرنس پوشکاش (۲۵ ، ۲۹) به ثمر رسید . در نیمه دوم مجارها دو بار دیگر گل زدند (هیدگاکتی و یوزف بوزیک). نتیجه نهایی 6-3 شد .

در 23 مه 1954 ، تیم ملی مجارستان در ورزشگاه پوشکاش فرنچ با نتیجه 7-1 انگلیس را شکست داد (که بدترین شکست این تیم تا به امروز باقی مانده است) . جام جهانی 1954 در سوئیس برگزار شد . اولین مسابقه این تیم در مقابل کره جنوبی انجام شد و مجارستان در هاردتورم زوریخ با نتیجه 9 بر صفر پیروز شد .

در دومین بازی گروهی ، مجارستان مقابل آلمان غربی بازی کرد و در ورزشگاه سنت جاکوب بازل با نتیجه 8 بر 3 پیروز شد . در مرحله یک چهارم نهایی ، مجارستان در ورزشگاه وانکدورف ، برن ، برزیل را با نتیجه 4-2 شکست داد . در نیمه نهایی ، مجارستان با دو بار قهرمان جام جهانی اروگوئه در لوزان بازی کرد . مجارستان بعد از وقت اضافی با نتیجه 4 بر 2 به پیروزی رسید . در فینال ، تیم ملی فوتبال مجارستان دوباره با آلمان غربی روبرو شد . گرچه مجارستان در بازی گروهی مقابل آلمان ها برنده شد ، اما در فینال در برن در ورزشگاه وانکدورف 3-2 شکست خورد .

تیم طلایی مجارستان ، که با فرنس پوشکاش افسانه ای شناخته شده بود ، خیلی زود با نتیجه 2-0 در این بازی پیش افتاد ، اما در این بازی که آلمانهای غربی بعداً آن را “معجزه برن” نامگذاری کردند ، 2-3 به پایان رسید . در سال 2010 ، روزنامه نگار اریک ایگرز در مقاله ای عنوان کرد که تیم آلمانی ممکن است از مواد مخدر برای برد تیم مجارستان استفاده کرده باشد چرا که این تیم در آن زمان “شکست ناپذیر” تلقی می شد . اگرچه مجارستان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی به المپیک 1956 راه یافته بود ، اما آنها به این مسابقات ورود نکردند.

تیم ملی فوتبال مجارستان به جام جهانی 1958 سوئد راه یافت .  مجارستان اولین بازی خود را مقابل ولز در ورزشگاه جارنولن در سند ویکن انجام داد و نتیجه نهایی 1-1 بود . دومین بازی گروه مقابل کشور میزبان ، سوئد انجام شد ، جایی که مجارستان در ورزشگاه روسوندا ، سولنا ، 2-1 شکست خورد . گرچه مجارستان آخرین بازی گروهی خود مقابل مکزیک را در ورزشگاه جارن ولن در سند ویکن برد ، اما پس از شکست در پلی آف مقابل ولز ، از ورود به جام جهانی محروم شد . ولزی ها تمام بازی های گروهی خود را مساوی کرده بودند و سپس مجارستانی ها را که به نظر قدرتمند تر بودند در یک بازی پلی آف شکست دادند تا مشخص کنند که این تیم حذف می شود.

دهه 1960 :

در سال 1960 ، تیم ملی فوتبال مجارستان دوباره وارد المپیک برگزار شده در ایتالیا شد و با فرانسه ، پرو و ​​هند به گروه D راه یافت . مجارستان با برد در همه بازی ها و اختلاف گل +12 در صدر گروه قرار گرفت . در نیمه نهایی ، آنها 0-2 مقابل دانمارک شکست خوردند ، اما در بازی برای کسب مدال برنز ، ایتالیا را 2-1 شکست دادند . مجارستان راهی جام جهانی 1962 شد که در شیلی برگزار شد .

در 31 مه 1962 ، در اولین بازی گروهی ، مجارستان به لطف گلهای لاخوس تیچی و فلورین آلبرت در ورزشگاه ال تنینته در رانکاگوآ در مقابل 7،938 تماشاگر ، انگلستان را 2-1 شکست داد . دومین مسابقه در 3 ژوئن 1962 در برابر بلغارستان قانع کننده تر بود . این مسابقه در رانکاگوا با نتیجه 6 بر 1 به نفع مجارستان به اتمام رسید . این تیم آخرین بازی گروهی مقابل آرژانتین را در 6 ژوئن 1962 برد و نتیجه نهایی تساوی بدون گل در حضور 7،945 تماشاگر در رانکاگوا بود . مجارستان با کسب پنج امتیاز و کسب صدر در گروه راهی مرحله یک چهارم نهایی شد . با این حال ، در مرحله یک چهارم نهایی ، مجارستان توسط چکسلواکی با نتیجه 1-0 در حضور 11690 تماشاگر حذف شد . در سال 1964 ، مجارستان دوباره به المپیک 1964 در توکیو راه یافت و با مدافع عنوان قهرمانی یوگسلاوی ، مراکش و کره شمالی به گروه B رسید .

مجارستان در اولین بازی خود مقابل مراکش با هر 6 گل فرنس بنه با نتیجه 6 بر صفر به پیروزی رسید . مجارستان در دومین بازی خود برابر یوگسلاوی با نتیجه 6 بر 5 پیروز شد و به همراه یوگسلاوی نایب قهرمان به دور بعدی صعود کرد . در مرحله یک چهارم نهایی ، مجارستان با گلهای سرنای 2-0 رومانی را شکست داد . در نیمه نهایی ، مجارستان با چهار گل بنه و دو گل از کومورا جمهوری متحده عربی (مصر) را 6 بر صفر شکست داد . در فینال ، مجارستان با گل ویس و گل بنه ، چکسلواکی را 2-1 شکست داد و بدین ترتیب دومین مدال طلای خود را به دست آورد.

تیم ملی فوتبال مجارستان راهی جام ملتهای اروپا 1964 شد که در اسپانیا برگزار شد . این تیم در نیمه نهایی این مسابقات به مصاف اسپانیا رفت . نتیجه نهایی 2-1 بعد از وقت اضافی به نفع اسپانیا بود . تنها گل مجارستانی ها را فرنس بنه به ثمر رساند . در مرحله سوم پلی آف ، مجارستان بعد از وقت اضافی دانمارک را 3-1 شکست داد . دزسی نوویک دوبار در وقت اضافی گلزنی کرد . مجارستان همچنین توانست به جام جهانی 1966 برسد که در انگلستان برگزار شد . در 13 ژوئیه 1966 ، مجارستان اولین بازی گروهی خود را مقابل پرتغال در اولدترافورد منچستر از دست داد .

دو روز بعد ، در بازی دوم گروهی ، مجارستان برزیل را به لطف گلهای فرنس بنه ، یانوس فارکاس و کلمان مسالی در گودیسون پارک لیورپول شکست داد . در آخرین بازی مسابقات گروهی ، در 20 ژوئیه 1966 ، مجارستان 3-1 بلغارستان را شکست داد . این گلها را مسیلی و بنه به ثمر رساندند .

مجارستان در گروه دوم قرار گرفت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد . در مرحله یک چهارم نهایی ، مجارستان در 23 ژوئیه 1966 توسط اتحاد جماهیر شوروی با نتیجه 2-1 در پارک روکر در ساندرلند مقابل 26844 تماشاگر حذف شد . در المپیک 1968 ، مجارستان برای دفاع از عنوان خود به عنوان مدافع عنوان قهرمانی وارد بازی ها شد و با اسرائیل ، غنا و السالوادور به گروه C راه یافت .

مجارستان در صدر جدول قرار گرفت و با اسرائیل راهی دور بعدی شد . در مرحله یک چهارم نهایی، مجارستان گواتمالا را با یک گل از ساکس با نتیجه یک بر صفر شکست داد . آنها در نیمه نهایی به لطف ساکس با سه گل و دو گل از نووک ، ژاپن را با نتیجه 5 بر صفر شکست دادند . آنها در فینال  بلغارستان را 4-1 شکست دادند و سومین عنوان خود را کسب کردند و موفق ترین تیم المپیک در فوتبال بودند .

با این حال ، تیم ملی فوتبال مجارستان پس از شکست شدید مقابل چکسلواکی (1–4) در مرحله پلی آف مرحله مقدماتی ، که به نظر بسیاری آغاز یک دوره افت طولانی مدت بود ، نتوانست به جام جهانی 1970 صعود کند . فلورین آلبرت در سال 1967 به عنوان بهترین بازیکن سال اروپا انتخاب شد . او از زمان تشکیل باشگاه موفق ترین فوتبالیست فرنس واروس بود که 255 گل در 351 مسابقه از سال 1958 تا 1974 به ثمر رساند.

ترکیب کنونی :

پستنام بازیکنسن بازیکنبازی ملیگل ملیباشگاه کنونی
GKPéter Gulácsi (vice-captain)6 May 1990 (age 31)440 RB Leipzig
GKÁdám Bogdán27 September 1987 (age 33)210 Ferencváros
GKDénes Dibusz16 November 1990 (age 30)170 Ferencváros
DFÁdám Lang17 January 1993 (age 28)411 Omonia
DFAttila Fiola17 February 1990 (age 31)412 Fehérvár
DFWilli Orbán3 November 1992 (age 28)275 RB Leipzig
DFAttila Szalai20 January 1998 (age 23)190 Fenerbahçe
DFEndre Botka25 August 1994 (age 27)151 Ferencváros
DFÁkos Kecskés4 January 1996 (age 25)30 Nizhny Novgorod
DFBendegúz Bolla22 November 1999 (age 21)30 Grasshoppers
DFMárk Tamás28 October 1993 (age 27)10 Śląsk Wrocław
MFÁdám Nagy17 June 1995 (age 26)531 Pisa
MFLászló Kleinheisler8 April 1994 (age 27)403 Osijek
MFDominik Szoboszlai25 October 2000 (age 20)153 RB Leipzig
MFKevin Varga30 March 1996 (age 25)111 Kasımpaşa
MFAndrás Schäfer13 April 1999 (age 22)112 Dunajská Streda
MFDániel Gazdag2 March 1996 (age 25)91 Philadelphia Union
MFTamás Cseri15 January 1988 (age 33)40 Mezőkövesd
FWÁdám Szalai (captain)9 December 1987 (age 33)7625 Mainz 05
FWNemanja Nikolić31 December 1987 (age 33)428 Fehérvár
FWRoland Sallai22 May 1997 (age 24)284 SC Freiburg
FWRoland Varga23 January 1990 (age 31)243 Ittihad Kalba
FWSzabolcs Schön27 September 2000 (age 20)40 FC Dallas
FWJános Hahn15 March 1995 (age 26)30 Dunajská Streda
FWDániel Sallói19 July 1996 (age 25)30 Sporting Kansas City