مقدمه : تیم ملی فوتبال جمهوری چک ، نماینده فوتبال ملت جمهوری چک در فوتبال بین المللی است . این تیم تحت کنترل فدراسیون فوتبال جمهوری چک است . از لحاظ تاریخی ، این تیم در مسابقات فیفا و یوفا به عنوان بوهمیا و چکسلواکی شرکت کرده است . پس از انحلال چکسلواکی ، اولین رقابت بین المللی جمهوری چک یورو یوفا 1996 بود ، یهنی رقابت هایی که آنها نایب قهرمان شدند و از آن زمان در همه مسابقات مقدماتی اروپایی شرکت کردند . پس از استقلال ، آنها در یک جام جهانی فوتبال ، یعنی مسابقات 2006 شرکت کردند.

تاریخچه :

دهه 1990 :

وقتی چکسلواکی به جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد ، تیم ملی جمهوری چک تشکیل شد . آنها اولین بازی دوستانه خود را خارج از خانه در ترکیه در 23 فوریه 1994 انجام دادند . این تیم تازه تاسیس اولین بازی خانگی خود را در اوستراوا ، مقابل لیتوانی انجام داد و در آن اولین برد خانگی خود را ثبت کرد . اولین مسابقه رقابتی آنها بخشی از رقابتهای مقدماتی یورو 1996 بود که در آن بازی ، آنها مالت را با نتیجه 6-1 در اوستراوا شکست دادند .

در جریان بازی های انتخابی ، جمهوری چک با 6 برد ، 3 تساوی و یک شکست مقابل لوکزامبورگ به بازی ها را به پایان رساند و مقام اول گروه 5 خود را برای خود کرد و حتی از تیم قوی هلند بالاتر بود . در مسابقات پایانی که به میزبانی انگلستان برگزار شد ، چک ها با وجود شکست 2 بر صفر مقابل آلمان از مرحله گروهی صعود کردند . آنها به فینال یورو 1996 صعود کردند و در ورزشگاه ومبلی 2-1 از آلمان شکست خوردند . چک ها در گروه مقدماتی جام جهانی 1998 ، پس از اسپانیا و یوگسلاوی سوم شدند و پس از آن تمام مسابقات را از دست دادند.

دهه 2000 :

تیم ملی فوتبال جمهوری چک به یورو 2000 راه یافت و در تمام بازیهای مقدماتی خود پیروز شد و تنها پنج گل دریافت کرد . در رقابت های اصلی ، این تیم در گروه D ، در کنار فرانسه ، هلند و دانمارک قرار گرفت . این تیم پس از پنالتی در دقیقه آخر ، به هلند باخت و در دیدار دوم مقابل فرانسه شکست خورد که آنها را از صعود به دور حذفی منع کرد . جمهوری چک در بازی آخر خود با دو گل از ولادیمر امیسر با نتیجه 2-0 مقابل دانمارک پیروز شد . بار دیگر ، جمهوری چک نتوانست به جام جهانی راه یابد . این بار در گروه مقدماتی 2002 ، پس از دانمارک ، دوم شد و سپس مقابل بلژیک در پلی آف یوفا برای راهیابی به جام جهانی ، در هر دو بازی 1-0 شکست خورد .

این تیم ملی با بازیکنانی مانند پاول ندود ، یان کولر، توماس روسیچکا ، میلان باروش ، مارک یانکولوفسکی ، توماس گالاسک همراه با ظهور دروازه بان پتر چک در سال های 2002 و 2003 شکست ناپذیر بود و 53 گل در 19 بازی به ثمر رساند و در این زمان بود که به یورو 2004 راه یافتند . تیم ملی فوتبال جمهوری چک 20 بازی بدون شکست را پشت سر گذاشت و این رکورد سرانجام در 31 مارس 2004 در دوبلین در یک بازی دوستانه با جمهوری ایرلند به پایان رسید . چکی ها در گروه D همراه با هلند ، آلمان و لتونی وارد فینال یورو شدند .

این تیم قبل از بازی با آلمان در بازی مقابل هلند با نتیجه ی 2-2 تساوی کرد و آلمان را در بازی آخر شکست داد . جمهوری چک در مرحله یک چهارم نهایی دانمارک را شکست داد ، مقابل یونان به نیمه نهایی رفت و شوت توماس روسیچکا بعد از دو دقیقه به تیرک دروازه برخورد کرد ، یان کولر ضربه های دروازه بان یونانی را دفع کرد و پاول ندود در پایان نیمه اول ، زمین را با مصدومیت ترک کرد . قرار نبود که 90 دقیقه بدون گل به پایان برسد و یونان بازی را در آخرین دقیقه نیمه اول وقت اضافی با یک گل برد.

جمهوری چک در مرحله مقدماتی جام جهانی 2006 به رکورد بزرگترین پیروزی خود دست یافت و آندورا را در بازی مقدماتی در لیبرک با نتیجه 8 بر 1 شکست داد . در همان مسابقه ، یان کولر با سی و پنجمین گل ملی خود بهترین گلزن تاریخ تیم ملی شد .

در پایان مبارزات انتخاباتی ، پس از کسب مقام دوم در گروه 1 و شکست دادن نروژ در مرحله پلی آف ، چک ها به اولین جام جهانی خود راه یافتند . این تیم قبل از بازی های جام جهانی با بازگشت پاول ندود که پس از یورو 2004 از فوتبال بین المللی بازنشسته شده بود ، تقویت شد . تیم ملی برای جام جهانی 2006 آلمان شامل 18 بازیکن از یورو 2004 بود . آنها مسابقات را با پیروزی 3 بر صفر مقابل ایالات متحده آغاز کردند . با این حال ، در طول بازی ها ، یان کالر مجبور شد با یک مصدومیت از ناحیه همسترینگ از بازی ها خارج شود و این مصدومیت او را از مسابقات حذف کرد .

در بازی بعدی ، با عدم حضور کولر به دلیل مصدومیت ، تیم باخت 2 بر صفر مقابل غنا را متحمل شد . باروچ برای بازی نهایی مقابل ایتالیا بازگشت که چک ها برای صعود در آن باید پیروز می شدند . به دلیل اخراج یان پولیک قبل از نیمه اول به دلیل دو کارته شدن ، تعداد بازیکن های این تیم به ده نفر کاهش یافت . ایتالیا با نتیجه 2 بر صفر پیروز شد . پاول ندود ، کارل پوبورسکی و وراتیسلاو لوکنچ پس از این مسابقات از تیم ملی بازنشسته شدند.

در رقابت های انتخابی یورو 2008 ، آنها با قانون بازی های رودررو ، در صدر گروه خود ، بالاتر از آلمان قرار گرفتند . جمهوری چک در بازی ابتدایی خود در مرحله انتخابی این تورنمنت ، سوئیس را 1-0 شکست داد ، سپس این تیم مقابل پرتغال با نتیجه 3 بر 1 مغلوب شد و این به این معنی بود که جمهوری چک و ترکیه شرایط یکسانی دارند و کار به تفاضل گل و نتیجه ی بازی آخر کشیده می شود . اگرچه چک ها در فاصله یک ساعت مانده به پایان بازی ، 2 بر صفر پیش افتادند و به نظر می رسید که راهی مقدماتی می شوند ، اما ترکیه در 15 دقیقه پایانی بازی سه گل به ثمر رساند تا بازی را 3-2 برنده شود و صعود کند.

چک ها با هدایت مربی پتر رادا ، به گروه 3 جام جهانی راه پیدا کردند . آنها با تساوی 0-0 خارج از خانه مقابل ایرلند شمالی ، قبل از شکست برابر لهستان ، بازی ها را آغاز کردند . این تیم با گل دیرهنگام لیبور لیونکو بازی بعدی را 1 بر صفر مقابل اسلوونی برنده شد . این پیروزی ، برد مقابل سن مارینو و تساوی بدون گل مقابل اسلوونی را به دنبال داشت . در بازی بعدی ، آنها ، مقابل همسایگان اسلواکی ، با نتیجه ی 2-1 در خانه مقابل این تیم باختند و این باخت جمهوری چک را در موقعیت مقدماتی نامناسبی قرار داد . سر مربی پتر رادا اخراج شد و شش بازیکن نیز محروم شدند .

ایوان هاچک به عنوان سرمربی موقت مسئولیت را بر عهده گرفت و در دو بازی اول خود چهار امتیاز کسب کرد ، زیرا این تیم مقابل اسلواکی به تساوی رسید و سن مارینو را با نتیجه 7 بر صفر در اوهرسکه هردیشتا شکست داد . آنها پس از آن لهستان را در پراگ شکست دادند اما این نتیجه ، با تساوی بدون گل مقابل ایرلند شمالی دنبال شد و آنها در گروه سوم شدند و از صعود به جام جهانی باز ماندند . هائک سپس استعفای فوری خود را اعلام کرد.

دهه 2010 :

این تیم تحت هدایت میشل بالاک به مرحله مقدماتی یورو 2012 راه یافت و این بازی ها با شکست خانگی مقابل لیتوانی آغاز شد . سپس پیروزی در خانه اسکاتلند با پیروزی مقابل لیختن اشتاین همراه شد . اسپانیا در بین بازیهای لیختن اشتاین جمهوری چک را شکست داد ، اما جایگاه پلی آف هنوز در دست آنها بود . در بازی بعدی ، پنالتی دقیقه آخر از میشال کادلک خارج از خانه به اسکاتلند باعث تساوی 2-2 شد . با وجود پیروزی اسکاتلند در دو بازی بعدی خود و شکست دوباره چک ها در مقابل اسپانیا ، این تیم می توانست دوم شود اگر در بازی نهایی لیتوانی را خارج از خانه شکست میداد . این جایگاه با این فرض که اسپانیا در خانه اسکاتلند را شکست دهد به دست می آمد .

اسپانیا با نتیجه 3-1 پیروز شد و جمهوری چک با نتیجه 4 بر یک لیتوانی را شکست داد تا به جایگاه دوم برسد و با راهیابی به مرحله پلی آف صعود کند . جمهوری چک در مرحله پلی آف به مصاف مونته نگرو رفت . یک گل از سوی واکلاو پیلاچ و یک گل دقیقه آخر از توماس سیووک باعث شد تا چک ها در بازی رفت 2 بر صفر پیش بیفتند . در بازی برگشت در پودگوریتسا ، گل دیرهنگام پتر جیرشک ، چک را برنده یک بر صفر کرد و چکی ها در مجموع 3 بر صفر برنده شدند و راهی یورو 2012 شدند.

در این مسابقات ، چک ها بازی ابتدایی خود را با نتیجه 4-1 مقابل روسیه از دست دادند و تنها گل آنها را واکلاو پیلاش به ثمر رساند . در دومین بازی خود ، مقابل یونان ، جمهوری چک در 6 دقیقه اول به لطف گلهای پتر جیرشک و دومین گل پیلاش 2 بر صفر پیش افتاد . پس از استراحت بین نیمه کاپیتان توماس روسیچک از یونان در نیمه دوم به دنبال اشتباه پتر چک به جمهوری چک گل زد ، اگرچه دیگر در این بازی هیچ گلی به ثمر نرسید و جمهوری چک اولین برد خود را در مسابقات ثبت کرد . جمهوری چک با ورود به سومین و آخرین دیدار گروهی خود ، حداقل به تساوی برابر میزبان لهستان نیاز داشت تا به مرحله حذفی مسابقات صعود کند .

ضربه نیمه دوم جیرشک این تیم را جلو انداخت و چک ها 1 بر صفر برنده شدند . با توجه به پیروزی یونان مقابل روسیه در دیگر بازی گروهی ، جمهوری چک بعداً در صدر گروه A قرار گرفت و اولین تیمی بود که در مسابقات قهرمانی اروپا با تفاضل گل منفی رقابت های گروهی را برد . تیم چک در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف پرتغال رفت . پرتغال بعد 11 دقیقه با ضربه سر کریستیانو رونالدو به پیروزی رسید و بازی را 1-0 برد و جمهوری چک را حذف کرد.

بولک ، علیرغم بدنامی در بین هواداران ، به عنوان مربی باقی ماند و موظف شد به جام جهانی 2014 راه یابد . چک ها به همراه ایتالیا ، دانمارک ، بلغارستان ، ارمنستان و مالت به گروه B مقدماتی یورو راه یافتند . آغاز این رقابتها دو تساوی بدون گل با دانمارک و بلغارستان بود که با پیروزی مقابل مالت همراه شد و سه بازی اول آنها را به پایان رساند . این تیم سپس در خانه 0-3 مقابل دانمارک شکست خورد .

این تیم توانست مقابل ارمنستان پیروز شود و با رهبران گروه ایتالیا مساوی کند ، اما در بازیهای برگشت هم به ارمنستان و هم به ایتالیا باخت . بلک پس از شکست استعفا داد و یوزف پنیس ، کمک مربی او جایگزین او شد . در دو بازی بعد خود با مربی جدید خود ، چک ها پیروزی خود را در مقابل مالت و بلغارستان ثبت کردند اما در مقابل ایتالیا شکست خوردند و این باخت آنها را در رده سوم قرار داد و امیدهای آنها را برای صعود به پایان رسید . پس از پایان بازی ها ، پنیس از مربیگری استعفا داد.

پاول وربا در اولین روز سال 2014 قبل از انتخابی یورو 2016 به عنوان مربی جدید تیم منصوب شد . تیم چک به همراه هلند ، ترکیه ، ایسلند، لتونی و قزاقستان به گروه A راه یافت . تیم چک با برد بازی ها را شروع کرد و هلند را شکست داد . این تیم در ادامه با پیروزی مقابل ترکیه ، قزاقستان و ایسلند کار خود را آغاز کرد و پس از چهار بازی با حداکثر امتیاز آنها در صدر جدول گروه قرار گرفتند . یک تساوی در خانه مقابل لتونی ثبت شد .

با این وجود ، جمهوری چک همچنان رهبر گروه بود و در 6 سپتامبر 2015 به ششمین دوره مسابقات قهرمانی اروپا راه یافت . آنها از تساوی با کرواسی تنها یک امتیاز گرفتند و مقابل اسپانیا و ترکیه شکست خوردند . در طول یک بازی دوستانه با استرالیا در 1 ژوئن 2018 ، چک ها بزرگترین شکست خود را با شکست 0-4 در سانکت پلتن مقابل اتریش ثبت کردند . در اولین مرحله مقدماتی برای یورو 2020 ، این تیم در ورزشگاه ومبلی توسط انگلیس 0–5 شکست خورد.

جدول خلاصه نتایج تیم ملی فوتبال جمهوری چک در رقابت های جام جهانیجدول خلاصه نتایج تیم ملی فوتبال جمهوری چک در رقابت های مقدماتی جام جهانی
سالنتیجهمقامبازی کردهبردتساویباختگل زدهگل خوردهبازی کردهبردتساویباختگل زدهگل خورده
در این دوره از بازی ها زیر مجموعه ی چکسلواکی بودنددر این دوره از بازی ها زیر مجموعه ی چکسلواکی بودند
 1930به این دوره از بازی ها وارد نشدندبه این دوره از بازی ها وارد نشدند
 1934نایب قهرمان2nd430196110021
 1938یک چهارم نهایی5th311153211071
 1950به این دوره از بازی ها وارد نشدندبه این دوره از بازی ها وارد نشدند
 1954مرحله ی گروهی14th200207431051
 1958مرحله ی گروهی9th411296430193
 1962نایب قهرمان2nd6312775401207
 1966در این دوره از رقابت ها نتوانستند از طریق بازی های مقدماتی به رقابت های اصلی راه پیدا کنند6312124
 1970مرحله ی گروهی15th3003277511167
 1974در این دوره از رقابت ها نتوانستند از طریق بازی های مقدماتی به رقابت های اصلی راه پیدا کنند421193
 1978420246
 1982مرحله ی گروهی19th3021248422156
 1986در این دوره از رقابت ها نتوانستند از طریق بازی های مقدماتی به رقابت های اصلی راه پیدا کنند83231112
 1990یک چهارم نهایی6th53021058521133
 1994در این دوره از رقابت ها نتوانستند از طریق بازی های مقدماتی به رقابت های اصلی راه پیدا کنند10451219
در این دوره از بازی ها با نام جمهوری چک بازی کردنددر این دوره از بازی ها با نام جمهوری چک بازی کردند
 1998در این دوره از رقابت ها نتوانستند از طریق بازی های مقدماتی به رقابت های اصلی راه پیدا کنند10514166
  2002126242010
 2006مرحله ی گروهی20th3102341411033712
 2010در این دوره از رقابت ها نتوانستند از طریق بازی های مقدماتی به رقابت های اصلی راه پیدا کنند10442176
 201410433139
 2018104331710
 2022هنوز مشخص نشده استهنوز مشخص نشده است
   2026
مجموعنایب قهرمان9/2133125164749137742934264116
جدول خلاصه نتایج تیم ملی فوتبال جمهوری چک در رقابت های یوروجدول خلاصه نتایج تیم ملی فوتبال جمهوری چک در رقابت های مقدماتی یورو
سالنتیجهمقامبازی کردهبردتساویباختگل زدهگل خوردهبازی کردهبردتساویباختگل زدهگل خورده
در این دوره از بازی ها زیر مجموعه ی چکسلواکی بودنددر این دوره از بازی ها زیر مجموعه ی چکسلواکی بودند
 1960سوم شدند3rd2101236411165
 1964در این دوره از رقابت ها نتوانستند از طریق بازی های مقدماتی به رقابت های اصلی راه پیدا کنند201123
 1968631284
 19726411114
 1976قهرمان شدند1st2110538521197
 1980سوم شدند3rd4121546501174
 1984در این دوره از رقابت ها نتوانستند از طریق بازی های مقدماتی به رقابت های اصلی راه پیدا کنند8341157
 1988623175
 19928503129
در این دوره از بازی ها با نام جمهوری چک بازی کردنددر این دوره از بازی ها با نام جمهوری چک بازی کردند
 1996نایب قهرمان2nd62227810631216
  2000مرحله ی گروهی10th310233101000265
 2004سوم شدند3rd54011058710235
  2008مرحله ی گروهی11th31024612921275
  2012یک چهارم نهایی6th42024610613158
 2016مرحله ی گروهی21st301225107121914
 2020یک چهارم نهایی6th52126485031311
 2024هنوز مشخص نشده استهنوز مشخص نشده است
مجموعیک عنوان10/1637157154847124812122251102

باشگاه کنونی :

پستنام بازیکنسن بازیکنبازی ملیگل ملیباشگاه کنونی
GKTomáš Vaclík29 March 1989 (age 32)420 Olympiacos
GKOndřej Kolář17 October 1994 (age 26)10 Slavia Prague
GKFilip Nguyen14 September 1992 (age 28)00 Slovan Liberec
DFOndřej Čelůstka18 June 1989 (age 32)313 Sparta Prague
DFTomáš Kalas15 May 1993 (age 28)282 Bristol City
DFJan Bořil11 January 1991 (age 30)270 Slavia Prague
DFJakub Brabec6 August 1992 (age 29)221 Viktoria Plzeň
DFVladimír Coufal22 August 1992 (age 29)211 West Ham United
DFTomáš Holeš31 March 1993 (age 28)132 Slavia Prague
DFOndřej Kúdela26 March 1987 (age 34)80 Slavia Prague
DFAleš Matějů3 June 1996 (age 25)40 Brescia
DFDavid Zima8 November 2000 (age 20)20 Slavia Prague
DFMilan Havel7 August 1994 (age 27)00 Viktoria Plzeň
MFJakub Jankto19 January 1996 (age 25)404 Getafe
MFTomáš Souček27 February 1995 (age 26)407 West Ham United
MFAntonín Barák3 December 1994 (age 26)236 Hellas Verona
MFAlex Král19 May 1998 (age 23)222 West Ham United
MFJakub Pešek24 June 1993 (age 28)21 Slovan Liberec
MFMichal Sadílek31 May 1999 (age 22)20 Twente
FWMatěj Vydra1 May 1992 (age 29)396 Burnley
FWAdam Hložek25 July 2002 (age 19)70 Sparta Prague