مقدمه : تیم ملی فوتبال اسلوونی ، نماینده فوتبال ملت اسلوونی در فوتبال بین المللی مردان است و تحت کنترل فدراسیون فوتبال اسلوونی ، نهاد حاکم بر فوتبال در اسلوونی است . این تیم تحت صلاحیت جهانی FIFA است و در اروپا زیر نظر یوفا اداره می شود . این تیم در سه تورنمنت حرفه ای مهم در اختیار کشورهای اروپایی شرکت می کند .

این رقابت ها جام جهانی فوتبال، لیگ ملت های یوفا و یورو می باشند . اسلوونی اولین بازی رسمی خود را در سال 1992 انجام داد که یک سال پس از استقلال این کشور از یوگسلاوی بود . اکثر بازیهای خانگی اسلوونی در ورزشگاه استوسیچه در لیوبلیانا انجام می شود . اسلوونی در دو نوبت به جام جهانی فوتبال و یک بار به مسابقات قهرمانی اروپا صعود کرده است اما هرگز از مرحله گروهی مسابقات نهایی صعود نکرده است .

در جام جهانی فوتبال 2010 ، اسلوونی با پیروزی یک بر صفر مقابل الجزایر به اولین (و تا کنون تنها) پیروزی خود در یک تورنمنت بزرگ دست یافت . این تیم به نتایج قابل توجهی دست یافته است . این نتایج مانند شکست ایتالیا ، برنده جام جهانی 2006 2006 می باشند . بزرگترین شکست آنها در سال 2002 با باخت 5 بر صفر مقابل فرانسه رقم خورد ، در حالی که بزرگترین پیروزی آنها پیروزی 7 بر صفر مقابل عمان در سال 1999 بود . بوشتیان سزار رکورد بازی در تیم ملی اسلوونی را در اختیار دارد . او بین سال های 2003 تا 2018 ، 101 بار برای این تیم ملی بازی کرده است . زلاتکو زاهوویچ 35 گل برای اسلوونی به ثمر رساند و رکورددار بیشترین گل زده است.

تاریخچه :

منشاء و سالهای قبل از استقلال (1921–1991) :

قبل از استقلال اسلوونی در سال 1991 ، تیم ملی اسلوونی تنها به عنوان یک تیم منطقه ای وجود داشت و به طور رسمی توسط فیفا به رسمیت شناخته نشده بود . در 23 ژوئن 1921 ، لیوبلیانا ، پایتخت اسلوونی ، میزبان مسابقه ای بین فرانسه و منتخبی از بازیکنان باشگاه های اسلوونی بود . یکی از مهمانان این بازی ، سرپرست فیفا بود که بعداً اولین مسابقات جام جهانی فوتبال را آغاز کرد . تیم فرانسوی مسابقه را 5 بر صفر برد و اگرچه این مسابقه با استانداردهای بین المللی رسمی نبود ، اما حداقل در اسلوونی به عنوان اولین حضور تیم ملی اسلوونی به طور کلی پذیرفته شد . در دهه های بعد ، اسلوونی چهار بازی دوستانه غیر رسمی دیگر انجام داد: در 1956 مقابل چین ، در 1968 در برابر اتریش ، در 1990 در برابر بوسنی و هرزگوین و در 1991 در برابر کرواسی.

استقلال ، اولین پیروزی و اولین مقدماتی ها (1992-1998) :

در سال 1992 ، یک سال پس از استقلال اسلوونی از یوگسلاوی، تیم ملی در سازمان های یوفا و فیفا پذیرفته شد . در 3 ژوئن همان سال ، اسلوونی اولین بازی خود را که توسط فیفا به رسمیت شناخته شد ، در رقابتی دوستانه با استونی در تالین انجام داد . این بازی با تساوی 1-1 به پایان رسید و و اولین گل رسمی تیم توسط ایگور بندژچیچ به ثمر رسید . اولین مربی تیم اول ، بوژان پرانیکار بود . در 7 آوریل 1993 ، این دو تیم بازی دوستانه دیگری انجام دادند و این بار اسلوونی با پیروزی 2 بر صفر در این مسابقه به اولین پیروزی بین المللی خود دست یافت.

اسلوونی در سال 1994 با سرمربی گری زدنکو وردنیک در مسابقاتی رسمی بازی کرد و این تیم در مرحله مقدماتی یورو 1996 رقابت کرد . اسلوونی در گروه 4 بازی کرد و از بین شش تیم ، با یازده امتیاز ، در مکان پنجم قرار گرفت . در بازی افتتاحیه مقدماتی ، اسلوونی باعث شگفتی همه شد و در خانه مقابل ایتالیا یعنی فینالیست جام جهانی 1994 ، در خانه تساوی 1-1 کرد . با این حال ، در مرحله مقدماتی جام جهانی 1998 ، تیم خیلی بدتر از این ظاهر شد . این تیم در گروهی با دانمارک ، کرواسی ، یونان و بوسنی و هرزگوین ، اسلوونی در رده آخر قرار گرفت و تنها یک امتیاز در هشت مسابقه ثبت کرد.

نسل طلایی (1998-2002) :

در ژوئیه 1998 ، سرجیو کاتانچ به عنوان سر مربی جدید تیم منصوب شد . اسلوونی تحت هدایت او مسابقات مقدماتی یورو 2000 را در رتبه دوم و پس از نروژ به پایان رساند . زلاتکو زاهوویچ هشت گل از دوازده گل اسلوونی را در مقدماتی به ثمر رساند . در مرحله پلی آف ، اسلوونی به مصاف اوکراین رفت .

بازی رفت در لیوبلیانا برگزار شد که اسلوونی پس از به ثمر رساندن دو گل 2-1 برنده شد . زاهوویچ اولین گل اسلوونی را به ثمر رساند و میلنکو آسیموویچ در اواخر مسابقه برای نتیجه نهایی 2-1 ، یک گل از نیمه زمین به ثمر رساند . مسابقه دوم در شرایط برفی در کیف انجام شد . سرگئی ربروف در دقیقه 68 از روی نقطه پنالتی گلزنی کرد تا اوکراین پیش بیفتد ، در حالی که اسلوونی 8 دقیقه بعد با گل میران پاولین بازی را به تساوی کشاند . تساوی 1-1 به این معنی بود که اسلوونی در مجموع 3-2 پیروز شد و به اولین تورنمنت بزرگ خود راه یافت.

در یورو 2000 ، اسلوونی به همراه اسپانیا ، یوگسلاوی و نروژ به گروه C راه یافت . در اولین بازی ، اسلوونی مقابل یوگسلاوی بازی کرد و پس از یک ساعت بازی 3 بر صفر پیش افتاد ، زاهوویچ دو بار و پاولین یک بار گلزنی کردند . بازی دوم مقابل اسپانیا در آمستردام انجام شد . اسپانیا در اوایل بازی با گل رائول یک بر صفر پیش افتاد ، اما اسلوونی پس از یک ساعت ، بازی را به تساوی کشاند و زاهوویچ سومین گل خود را در این مسابقات به ثمر رساند . فقط یک دقیقه بعد ، اسپانیا بار دیگر در نتیجه پیشرو بود زیرا خوزبا اتکسبریا گل پیروزی را به ثمر رساند . در آخرین بازی مرحله گروهی ، اسلوونی مقابل نروژ بازی کرد و همچنان شانس صعود به مرحله یک چهارم نهایی را داشت . بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید و اسلوونی دومین امتیاز خود را در این مسابقات کسب کرد ، اما حذف شد.

مقدماتی جام جهانی فوتبال 2002 :

برای بازیهای مقدماتی جام جهانی 2002 ، اسلوونی با روسیه ، یوگسلاوی ، سوئیس ، جزایر فارو و لوکزامبورگ در یک گروه قرار گرفت . در پنج بازی اول مقدماتی خود ، اسلوونی تنها یک بازی برد (خارج از خانه در مقابل لوکزامبورگ) به دست آورد . با این حال ، در پنج مسابقه بعدی ، اسلوونی چهار بار به پیروزی رسید و این بازی ها از جمله برد آخر در برابر روسیه می باشد . اسلوونی بدون یک شکست در مکان دوم ایستاد و به مرحله پلی آف صعود کرد. اسلوونی در مرحله پلی آف به مصاف رومانی رفت . آنها با دو گل به پیروزی رسیدند و اولین بازی را 2-1 با گلهای آسیموویچ در نیمه اول و میلان استرک در نیمه دوم بردند . در بازی برگشت در بخارست ، اسلوونی با گلی که ملادن رودونیا به ثمر رساند ، پیش افتاد . نتیجه نهایی 1-1 بود و اسلوونی به دومین تورنمنت بزرگ پیاپی و اولین جام جهانی راه یافت.

تیم ملی فوتبال اسلوونی در جام جهانی در گروه B با اسپانیا ، پاراگوئه و آفریقای جنوبی بازی کرد . در اولین بازی ، اسلوونی برای دومین بار پیاپی در یک تورنمنت بزرگ با اسپانیا روبرو شد . اسپانیا در اواخر نیمه اول با گل رائول پیش افتاد . خوان کارلوس والرون 15 دقیقه بعد از شروع نیمه دوم ، دومین گل اسپانیا را برای برتری 2 بر 0 این تیم به ثمر رساند .

چند دقيقه بعد ، سباستيان سيميروتيچ اولين گل جام جهاني را براي تیم ملی فوتبال اسلوونی به ثمر رساند تا نتيجه را به 2-1 برساند  دقیقا قبل از اينكه فرناندو هيرو در دقيقه 87 براي ثبت نتيجه نهايي 3-1 به گل برسد . این مسابقه به دلیل درگیری بین مربی کاتانک و بازیکن ستاره زاهوویچ قابل توجه است ، پس از این بازی ، کاتانچ پس از مسابقات بازنشستگی خود را اعلام کرد و زاهوویچ از تیم اخراج شد و به خانه فرستاده شد . اسلوونی در دو بازی باقی مانده مقابل آفریقای جنوبی (1–0) و پاراگوئه (3–1) شکست خورد و با سه شکست در گروه آخر شد.

افول (2003-2007) :

پس از استعفای کاتانچ ، پراسنیکار با یک قرارداد چهار ساله هدایت تیم را بر عهده گرفت . این تیم تغییرات بزرگی را تجربه کرد و چندین بازیکن اصلی از تیم ملی بازنشسته شدند . اسلوونی در رقابتهای مقدماتی یورو 2004 با فرانسه ، اسرائیل ، قبرس و مالت بازی کرد . با وجود همه تغییرات ، اسلوونی به راحتی با چهار برد از هشت بازی در رده دوم قرار گرفت ، اما در هر دو مسابقه مقابل فرانسه بدون به ثمر رساندن هیچ گلی شکست خورد . 

تیم ملی فوتبال اسلوونی در مرحله پلی آف به مصاف بزرگترین رقیب خود کرواسی رفت . بازی اول در زاگرب برگزار شد ، در این بازی کرواسی پیش افتاد و دادو پرشو یک گل در دقیقه پنجم به ثمر رساند ، در حالی که اسلوونی در دقیقه 22 با گل ارمین شیلاک ، گل تساوی را به ثمر رساند و نتیجه نهایی 1-1 شد . در بازی برگشت ، پرو تنها گل بازی را 15 دقیقه در نیمه دوم به ثمر رساند . کرواسی با نتیجه کلی 2-1 به یورو 2004 صعود کرد و اسلوونی نتوانست به سومین تورنمنت بزرگ پیاپی خود راه یابد. شیلجاک در مجموع نه گل در کل رقابت ها به ثمر رساند و بدین ترتیب بهترین گلزن کل مسابقات مقدماتی یورو شد.

در ماه مه 2004 ، برانکو اوبلاک جای پراسنیکار را گرفت . اسلوونی تحت مربی گری اوبلاک در مرحله مقدماتی جام جهانی 2006 بازی کرد . این تیم که با ایتالیا ، نروژ ، اسکاتلند ، بلاروس و مولداوی گروه بندی شده بود ، با پیروزی برابر مولداوی و ایتالیا و تساوی برابر اسکاتلند بازی ها را خوب آغاز کرد ، اما با کسب تنها پنج امتیاز در هفت بازی باقی مانده ، همچنان در مکان چهارم قرار گرفت . با پیروزی بر ایتالیا ، اسلوونی تنها تیمی بود که قهرمانان نهایی جهان را شکست داد.

اوبلاک هنوز سرمربی تیم ملی فوتبال اسلوونی بود که مرحله مقدماتی یورو 2008 آغاز شد . این تیم در گروهی با هلند ، رومانی ، بلغارستان، بلاروس ، آلبانی و لوکزامبورگ قرار گرفت و بازی ها را با شکست مقابل بلغارستان و بلاروس آغاز کرد و بدین ترتیب شانس صعود آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافت و در نتیجه ، در نوامبر 2006 ، اوبلاک توسط فدراسیون فوتبال اخراج شد . اوبلاک در طول دو سال فعالیت خود به عنوان سرمربی ، بیش از چهل بازیکن مختلف را امتحان کرد . در ژانویه 2007 ، ماتجا کک به عنوان سرمربی جدید تیم ملی منصوب شد . او اسلوونی را در باقی مسابقات مقدماتی یورو 2008 رهبری کرد ، جایی که اسلوونی در جایگاه ششم ، تنها بالاتر از لوکزامبورگ قرار گرفت.

اولین برد جام جهانی :

برای بازیهای مقدماتی جام جهانی 2010 ، تیم ملی فوتبال اسلوونی در گروهی با جمهوری چک ، لهستان ، ایرلند شمالی ، اسلواکی و سان مارینو قرار گرفت . اسلوونی در بازی افتتاحیه خود لهستان را در وروسکلاو به تساوی 1-1 رساند و بعد از آن در دو بازی پیاپی خانگی برابر اسلواکی و ایرلند شمالی به ترتیب پیروز شد .

اسلوونی سپس در دو بازی مقابل جمهوری چک تنها یک امتیاز کسب کرد و در خارج از ایرلند شمالی شکست خورد و بدین ترتیب به رتبه پنجم گروه سقوط کرد. با این حال ، تیم فرم خود را تا حد زیادی بهبود بخشید و در چهار بازی بعدی بدون دریافت یک گل پیروز شد .

اسلوونی به عنوان نایب قهرمان گروه ، راهی مرحله پلی آف شد و در آنجا با روسیه قرار گرفت . بازی رفت در مسکو انجام شد . این مسابقه با پیروزی 2-1 برای تیم میزبان به پایان رسید و پکنیک در اواخر بازی یک گل مهم خارج از خانه برای اسلوونی به ثمر رساند . در بازی برگشت که در ماریبور برگزار شد ، اسلوونی با گل زلاتکو ددیچ روسیه را 1–0 شکست داد و به دلیل قاعده گلهای خارج از خانه با نتیجه کلی 2-2 به مسابقات اصلی صعود کرد .

بهترین گلزن تیم ملی در مرحله مقدماتی ، میلیوووا نواکوویچ با پنج گل بود . اسلوونی در جام جهانی فوتبال 2010 در گروه C به همراه انگلیس ، الجزایر و ایالات متحده بازی کرد . در بازی افتتاحیه مقابل الجزایر ، اسلوونی اولین برد خود را در جام جهانی با گل روبرت کورن به ثبت رساند و تنها گل بازی را برای پیروزی 1-0 به ثمر رساند . در دومین بازی خود مقابل ایالات متحده ، اسلوونی با گلهای والتر بیرسا و زلاتان لوبیجانکیچ در نیمه دوم 2 بر صفر پیش افتاد اما لاندون دونوان و مایکل بردلی در نیمه دوم برای ایالات متحده برای نتیجه نهایی ۲-۲ گل زدند . اسلوونی در آخرین بازی خود در مرحله گروهی با گل ژرمن دفو مقابل انگلیس 1 بر صفر شکست خورد. ایالات متحده با گلی که در آخرین لحظات مسابقه به ثمر رساند ، الجزایر را شکست داد و به این ترتیب اسلوونی را از مسابقات حذف کرد.

ترکیب کنونی :

شمارهپستنام بازیکنسن بازیکنبازی ملیگل ملیباشگاه کنونی
1GKJan Oblak (captain)7 January 1993 (age 28)400 Atlético Madrid
12GKVid Belec6 June 1990 (age 31)180 Salernitana
16GKIgor Vekić6 May 1998 (age 23)00 Paços de Ferreira
2DFNejc Skubic13 June 1989 (age 32)231 Konyaspor
3DFJure Balkovec9 September 1994 (age 27)190 Fatih Karagümrük
4DFMiha Blažič8 May 1993 (age 28)150 Ferencváros
17DFMiha Mevlja12 June 1990 (age 31)411 Alanyaspor
18DFMario Jurčević1 June 1995 (age 26)40 Osijek
20DFPetar Stojanović7 October 1995 (age 25)301 Empoli
23DFJon Gorenc Stanković14 January 1996 (age 25)61 Sturm Graz
DFAljaž Struna4 August 1990 (age 31)211 CF Montréal
5MFŽan Rogelj25 November 1999 (age 21)10 WSG Tirol
6MFJaka Bijol5 February 1999 (age 22)220 CSKA Moscow
7MFJosip Iličić (vice-captain)29 January 1988 (age 33)7513 Atalanta
8MFSandi Lovrić28 March 1998 (age 23)143 Lugano
10MFLeo Štulac26 September 1994 (age 26)60 Empoli
13MFDomen Črnigoj18 November 1995 (age 25)193 Venezia
14MFJasmin Kurtić10 January 1989 (age 32)712 PAOK
15MFDamjan Bohar18 October 1991 (age 29)161 Osijek
22MFAdam Gnezda Čerin16 July 1999 (age 22)40 Rijeka
MFMiha Zajc1 July 1994 (age 27)275 Fenerbahçe
9FWAndraž Šporar27 February 1994 (age 27)314 Middlesbrough
11FWBenjamin Šeško31 May 2003 (age 18)50 Red Bull Salzburg
19FWLuka Zahović15 November 1995 (age 25)70 Pogoń Szczecin
21FWJan Mlakar23 October 1998 (age 22)51 Hajduk Split