[testcode]

تیم ملی فوتبال ایران نماینده ایران در فوتبال بین المللی است و توسط فدراسیون فوتبال ایران کنترل می شود.

از دسامبر 2014 تا می 2018 ، تیم ملی فوتبال مردان ایران با بالاترین رده بندی در آسیا باقی ماند ، که طولانی ترین دوره مداوم تیمی در رده بندی برتر قاره است.

ایران با سه قهرمانی در جام ملت های آسیا (1968 ، 1972 و 1976) یکی از موفق ترین تیم های ملی مردان در آسیا است.

بهترین عملکرد ایران در المپیک صعود به مرحله یک چهارم نهایی در بازی های 1976 مونترال بود. ایران پنج بار به جام جهانی راه یافته است (1978 ، 1998 ، 2006 ، 2014 و 2018) اما هرگز از مرحله گروهی صعود نکرده است.

آنها با این وجود در جام جهانی دو مسابقه برنده شده اند ، یكی مقابل ایالات متحده در سال 1998 و یك بازی برتر مقابل مراكش در سال 2018 جام جهانی روسیه.

ورزشگاه ها

 

از سال 1972 ، استادیوم ملی ایران ورزشگاه آزادی تهران است و ظرفیت اسمی آن 78116 تماشاگر است.

ورزشگاه آزادی بیست و هشتمین ورزشگاه بزرگ فوتبال در جهان ، هفتمین در آسیا و رتبه اول در غرب آسیا است.

بیشترین رکوردی که در آزادی در مسابقات مقدماتی جام جهانی ثبت شده در بازی فیفا 1998 مقابل استرالیا با حضور بیش از 128000 نفر است.

دولت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه ها را محدود می کند. و فیفا این حرکت را محکوم کرد و در ژوئن 2019 به فدراسیون فوتبال ایران نامه نوشت.

فدراسیون در نامه خود مهلت داد تا محدودیت ها را برطرف کند و زنان را به ورزشگاه ها راه دهد.

در 25 اوت 2019 ، جمشید تقی زاده معاون وزیر ورزش اجازه ورود زنان به استادیوم ها را داد و عنوان کرد :

زنان می توانند برای تماشای بازی تیم ملی ایران و کامبوج در ماه اکتبر برای انتخابی جام جهانی قطر به ورزشگاه آزادی تهران بروند.”

از سال 1942 تا 1972 ، ورزشگاه امجدیه استادیوم ملی ایران بود.

ورزشگاه های دیگری که ایران در آن بازی های بین المللی انجام داده شده عبارت اند از :

  • ورزشگاه یادگار امام (تبریز)
  • ورزشگاه تختی (تهران)
  • ورزشگاه انقلاب (کرج)
  • استادیوم حافظیه (شیراز)
  • ورزشگاه تختی (مشهد)

سال های ابتدایی تیم ملی فوتبال ایران

فدراسیون فوتبال ایران در سال 1920 تأسیس شد.

در سال 1926 یازده نفر تهران (بازیکنان منتخب باشگاه های تهران ، طوفان و باشگاه ورزشی ارمنستان) از آن طرف مرز به باکو ، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی سفر کرد ، این اولین مسابقه فوتبال خارج از خانه یک تیم ایرانی بود.

این تیم انتخاب تهران ریشه ی ابتدایی تیم ملی فوتبال ایران و تیم ملی فوتبال آذربایجان است.

اولین مسابقه ای که تیم ملی در 23 آگوست 1941 برگزار کرد ، در خارج از خانه در کابل در پیروزی 1-0 مقابل هند زیر نظر انگلیس بود.

در حالی که اولین بازی بین المللی فیفا در ایران در 25 آگوست 1941 ، در خارج و مقابل افغانستان بود و اولین بازی رسمی ثبت شده در فیفا می باشد.

ایران سه بار متوالی قهرمان جام ملت های آسیا شد (1968 ، 1972 ، 1976) ، تیم از آن زمان دیگر قادر به اضافه کردن آن جام به لیست افتخارات خود نبوده است.

تیم ملی ایران در جام جهانی فیفا 1978 در آرژانتین

در سال 1978 ، ایران اولین شکست خود را در جام جهانی را پس از شکست استرالیا در تهران متحمل شد.

ایران دو مسابقه از سه بازی مرحله گروهی را مقابل هلند و پرو باخت. تیم ملی موفق شد با بدست آوردن یک امتیاز در اولین حضور خود در جام جهانی مقابل اسکاتلند ، جامعه فوتبال را غافلگیر کند که ایرج دانایی فرد موفق شد گل به خودی آندرانیک اسکندریان را برای تساوی 1-1 جبران کند.

تیم ملی ایران بعد از انقلاب اسلامی

پس از انقلاب 1979 ، فوتبال ایران تا حدودی مورد غفلت قرار گرفت و کنار گذاشته شد.

در طول دهه 1980 ، تیم ملی ایران به دلیل جنگ ایران عراق (1988 – 1980) در مسابقات جام جهانی حضور نداشت و فوتبال داخلی از اثرات اجتناب ناپذیر و درگیری برخوردار بود.

تیم ملی از مسابقات مقدماتی آسیا برای جام جهانی 1982 انصراف داد ، و به دلیل بازی در زمین بی طرف از حضور در مقدماتی جام جهانی 1986 خودداری کرد.

جنگ و آشوب های سیاسی تا سال 1989 ادامه داشت که بعد از آن لیگ قدس تأسیس شد و تا آن زمان ایران بدون مسابقات مهم باشگاهی ادامه می داد.

یک سال بعد ، لیگ قدس به لیگ آزادگان تغییر نام داد. علی رغم ناکامی در صعود به جام جهانی 1990 و 1994 در ادامه در این دوره بود که تعدادی از بازیکنان با کیفیت به صحنه فوتبال ایران سرازیر شدند و پایه را در مسابقات جام ملت های آسیا 1996 (پیروزی های به یاد ماندنی در آن تورنمنت) پی ریزی کردند. این موفقیت ها شامل پیروزی 30 مقابل عربستان سعودی و یک پیروزی چشمگیر 62 برابر کره جنوبی) بود و ضربه بعدی حضور با شکوه آنها در جام جهانی در سال 1998 بود.

جام جهانی فیفا 1998 فرانسه

در نوامبر 1997 ، تیم ملی فوتبال ایران پس از حذف استرالیا در یک سری بازی نزدیک ، به جام جهانی 1998 راه یافت.

هر دو بازی بدون برنده به پایان رسیدند ، اما ایران به دلیل قانون گلهای خارج از خانه موفق به صعود شد. ایران استرالیا را در خانه به تساوی 1-1 و ملبورن با تساوی 2-2 رساند. با این حال ، از آنجایی که ایران گلهای خارج از خانه بیشتری به ثمر رسانده بود ، آنها توانستند به جام راه پیدا کنند.

تیم ملی فوتبال ایران در اولین بازی خود در گروه F در جام جهانی فیفا 1998 ، ایران مقابل یوگسلاوی به خوبی بازی کرد ولی اما با نتیجه 01 شکست خورد.

این شکست فقط با یک ضربه ایستگاهی توسط سینیشا میهاجلوویچ رقم خورد.

ایران در بازی دوم اولین پیروزی خود در جام جهانی را ثبت کرد ، ایالات متحده را با نتیجه 2-1 شکست داد و حمید استیلی و مهدی مهدویکیا برای ایران گلزنی کردند.

مسابقه جام جهانی ایران و آمریکا به دلیل موضع گیری سیاسی هر کشور پس از انقلاب ایران و بحران گروگانگیری ، با هیجان زیادی همراه بود. با این حال ، هر دو طرف در اقدامی سرپیچی از انواع نفرت یا سیاست در ورزش ، هدیه و گل به یکدیگر اهدا كردند و قبل از شروع مسابقه ، تصاویر تشریفاتی گرفتند. به دنبال شکست مقابل ایران ، ایالات متحده از جام جهانی حذف شد.

ایران در بازی سوم به مصاف آلمان رفت. بازی با نتیجه 20 باخت. گل ها توسط الیور بیرهوف و یورگن کلینزمن به ثمر رسید. یک برد و دو باخت باعث شد که ایران در گروه آخر در رده سوم ایستاده و نتواند به مرحله بعد راه یابد. (فرهاد مجیدی و مهدی فونونی زاده غایبان مهم این دوره از مسابقات بودند.)

2000 جام ملت های آسیا

ایران در مرحله گروهی مسابقات اول شد ، اما در مرحله یک چهارم نهایی به کره جنوبی باخت و از دور رقابت ها حذف شد.

مقدماتی جام جهانی فیفا 2002

ایران پس از شکست مقابل جمهوری ایرلند ، با شکست 2-0 در دوبلین و پیروزی 1-0 در تهران ، نتوانست به جام جهانی 2002 راه یابد.

در پی این حذف مدیر میروسلاو بلاژویچ از جایگاه اصلی سرمربی گری کنار رفت تا معاون خود برانکو ایوانکوویچ جایگزین آن شود که از مربیگری به مقام بالا تر رفت.

جام ملت های آسیا 2004

پس از صعود به جام ملت های آسیا 2004 ، ایران در این مسابقات با تایلند ، عمان و ژاپن هم گروه شد.

ایران در این گروه دوم شد. در مصاف یک چهارم نهایی مقابل کره جنوبی ، ایران در وقت عادی 4-3 پیروز شد. در نیمه نهایی ، ایران در ضربات پنالتی به میزبان ، چین باخت.

ایران مقابل بحرین با نتیجه 4-2 پیروز شد تا مقام سوم مسابقات را به دست آورد.

جام جهانی فیفا 2006 آلمان

در 8 ژوئن 2005 ، ایران به همراه ژاپن اولین کشوری بود که به جام جهانی 2006 راه یافت ، و این سومین حضور ایران در مرحله جهانی فوتبال است.

دور انتخابی هم در سالهای 2001 و 2004-05 منجر به برگزاری جشنهای گسترده و تبدیل شدن آنها به آشوب شد و باعث هرج و مرج داخلی و ناآرامی بین جوانان و مقامات دولتی شد.

بازی ایران و ژاپن در مرحله مقدماتی جام جهانی 2006 در تهران ، که در 24 مارس 2005 برگزار شد ، بالاترین حضور تماشاچیان در مسابقات مقدماتی در بین تمام کنفدراسیون ها بود.

این مسابقه با کشته شدن 5 هوادار و مجروح شدن چند هوادار هنگام خروج از استادیوم آزادی در پایان مسابقه ، فاجعه بار به پایان رسید. ایران حضور خود در جام جهانی 2006 را با انتظارات زیادی از طرفداران و رسانه ها آغاز کرد.

اولین بازی آنها در مکزیک در گروه D بود. این بازی در نیمه در سطح 11 قرار داشت ، اما ایران در پایان به دلیل یک اشتباه دفاعی شکست خورد. نتیجه نهایی 3-1 با گل های عمر براوو و سینها برای مکزیک به ارمغان آورد و یحیی گل محمدی تنها گل ایران را به ثمر رساند.

ایران در بازی دوم به مصاف پرتغال رفت. این بازی با نتیجه 20 از دست رفت. گل ها را دکو و کریستیانو رونالدو به ثمر رساندند (پنالتی). این دو باخت باعث شد ایران قبل از بازی سوم و آخر مقابل آنگولا از دور رقابت ها حذف شود. ایران در 21 ژوئن 2006 مقابل آنگولا به تساوی یک بر یک رسید ، سهراب بختیار زاده گل ایران را به ثمر رساند.

تعلیق موقت تیم ملی ایران

در نوامبر 2006 ، ایران به دلیل دخالت دولت در اتحادیه ملی فوتبال توسط فیفا از حضور در فوتبال بین المللی محروم شداین محرومیت کمتر از یک ماه به طول انجامید ، و به دلیل صدور مجوز برای اجازه دادن به تیم زیر 23 سال ایران برای شرکت در مسابقات فوتبال بازی های آسیایی 2006 ، این محرومیت بر مسابقات بدون تأثیر بود.

جام ملت های آسیا 2007

فدراسیون فوتبال ایران در 17 ژوئیه 2006 امیر قلعه نویی را به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران منصوب کرد تا جانشین برانکو ایوانکوویچ شود. ایران پس از کسب مقام اول در مرحله مقدماتی و کسب 2 امتیاز از کره جنوبی و پس از کسب اولین مقام در مرحله گروهی تورنمنت نهایی در مالزی ، ایران در ضربات پنالتی در مرحله یک چهارم نهایی به کره جنوبی باخت و از مسابقات آسیایی 2007 حذف شد جامعه مطبوعات به شدت از قلعه نویی انتقاد کردند. پس از یک دوره بحث و گفتگو در فدراسیون فوتبال ایران ، قرارداد وی تمدید نشد و تیم ملی برای مدت چند ماه با یک سرپرست موقت ماند.

انتخابی جام جهانی FIFA 2010

پس از اینکه خاویر کلمنته ، مربی اسپانیایی نزدیک بود به عنوان سرمربی تیم ملی ایران به مربیگری بپردازد ، علی دایی به عنوان مربی جدید انتخاب شد و دلیل کلمنته این بود که او از زندگی تمام وقت در این کشور امتناع ورزید و صحبت ها به هم خورد. ایران در دور سوم در گروه مقدماتی جام جهانی فیفا با کویت ، سوریه و امارات متحده عربی هم گروه بود. آنها در خانه و خارج از خانه مقابل هر سه تیم دیگر گروه 5 بازی کردند. در اواسط دور چهارم ، علی دایی در 29 مارس 2009 از سمت خود به عنوان مربی ملی ایران آزاد بر کنار رفت و جانشین وی افشین قطبی شد. ایران پس از قرار گرفتن در رتبه چهارم در گروه خود ، نتوانست به جام جهانی 2010 راه یابد.

جام ملت های آسیا 2011

ایران قرارداد خود را با افشین قطبی تا پایان سال 2011 جام ملت های آسیا تمدید کرد و این تیم با 13 امتیاز به عنوان برنده گروه به این مسابقات راه یافت. در جریان مسابقه مقدماتی نهایی برابر کره جنوبی ، چندین بازیکن ایرانی مسابقه را با بازوبند یا مچ بند سبز شروع کردند و این نمادی از اعتراض اعتراض سیاسی آنها بود. بیشتر آنها را در نیمه مسابقه حذف کردند. روزنامه ایران گزارش داد كه علی كریمی ، مهدی مهدویكیا ، حسین كائبی و وحید هاشمیان به جرم این حرکت حكمی از سوی اتحادیه فوتبال ایران ممنوعیت بازی دریافت كرده اند. با این حال ، اتحادیه فوتبال ایران این ادعا را در پاسخ به پرسش فیفا مبنی بر این موضوع رد کرد و در باره ی آن این جمله را به کار برد اظهار نظر در رسانه های خارجی چیزی غیر از دروغ و یک عمل شیطنت آمیز نیستو هیچ موضع رسمی در مورد این موضوع اتخاذ نکرده است. افشین قطبی توانست به جام ملت های آسیا 2011 راه یابد و در مسابقات قهرمانی فدراسیون فوتبال غرب آسیا 2010 که چند ماه قبل از جام ملت های آسیا انجام شد در سال 2010 به مقام دوم رسید. ایران در مرحله گروهی جام ملت های آسیا 2011 توانست هر 9 امتیاز را کسب کند اما پس از یک گل خورده وقت اضافی از کره جنوبی ، ایران دوباره نتوانست به نیمه نهایی رقابت ها راه یابد.

جام جهانی فیفا 2014 برزیل

در 4 آوریل 2011 ، کارلوس کی روش ، سر مربی سابق رئال مادرید ، با یک قرارداد دو و نیم ساله موافقت کرد تا مربیگری تیم ملی ایران را تا پایان جام جهانی فیفا 2014 در برزیل انجام دهد. با هدایت کی روش ، ایران رقابت های مقدماتی جام جهانی خود را با موفقیت آغاز کرد و در بازی رفت مرحله مقدماتی دور دوم مالدیو را با نتیجه 4-0 شکست داد. ایران پس از پیروزی 5-0 در مجموع ، به مرحله سوم مقدماتی صعود کرد و در آنجا با اندونزی ، قطر و بحرین هم گروه رقابت ها شد. ایران با شکست 6 بر صفر بحرین در خانه در استادیوم آزادی و همچنین دعوت از اشکان دژاگه ، ملی پوش سابق جوانان آلمان ، موقعیت خود را در راس گروه خود برجسته کرد ، که در اولین بازی خود مقابل قطر دو گل به ثمر رساند. ایران پس از پیروزی 4-1 در اندونزی ، راهی دور نهایی مقدماتی مستقیم شد. در دور چهارم ، ایران در گروه خود با کره جنوبی ، قطر ، ازبکستان و لبنان هم گروه شد. کی روش با اضافه کردن بازیکنانی مانند رضا قوچان نژاد به تیمش ، بازیکنان جدیدی را به ترکیب ایرانی های مقیم خارج خود اضافه کرد. ایران چهارمین دوره مسابقات مقدماتی آسیا را با پیروزی 1-0 در ازبکستان آغاز کرد. تیم ملی سپس قطر را به تساوی رساند و در لبنان شکست خورد تا در 16 اکتبر کره جنوبی را در آزادی با گل جواد نکونام کاپیتان شکست دهد. ایران پس از باخت 10 در تهران مقابل ازبکستان ، قطر را در خانه و لبنان با نتیجه 10 شکست داد. ایران در آخرین بازی مقدماتی خود ، کره جنوبی را با گل غوچان نژاد با نتیجه 1-0 شکست داد و در نتیجه با 16 امتیاز به عنوان برنده گروه به جام جهانی 2014 فیفا صعود کرد. بدین ترتیب ، ایران به سومین تیمی تبدیل شد که کی روش موفق به صعود آن به جام جهانی شده است ، زیرا با قهرمانی در 2002 با آفریقای جنوبی و در سال 2010 با پرتغال ، به مرحله حذفی صعود کرده است. ایران به سلسله پیروزی های خود ادامه داد و ماه ها بعد هم به جام ملت های آسیا 2015 راه یافت.

ایران به عنوان برنده گروه به جام جهانی 2014 فیفا راه یافت و در گروه F در کنار آرژانتین ، نیجریه و بوسنی و هرزگوین شرکت کرد. در اول ژوئن 2014 ، کی روش تیم 23 نفره خود را اعلام کرد. قبل از مسابقات ، آنها اتحادیه فوتبال آسیای میانه را تاسیس کردند. در بازی افتتاحیه این مسابقات در 16 ژوئن ، ایران به تساوی 0-0 نیجریه دست یافت و این اولین کلین شیت خود در جام جهانی فیفا بود. در مسابقه بعدی خود ، ایران با یک گل دیرهنگام لیونل مسی مقابل آرژانتین شکست خورد و پس از 90 دقیقه نگه داشتن آرژانتین ضمن ایجاد فرصتهای حمله ، ستایش تمتم مردم دنیا را دریافت کرد. ایران در بازی بعدی خود با شکست 3-1 مقابل بوسنی و هرزگوین از دور مسابقات حذف شد. تک گل ایران توسط رضا قوچان نژاد به ثمر رسید. پس از مسابقات ، کی روش اعلام کرد که از سمت مدیریت تیم ملی ایران استعفا خواهد داد ، اما بعداً قرارداد خود را تغییر داد و قرارداد خود را تا جام جهانی 2018 فیفا تمدید کرد.

سیاست دعوت بازیکنان کیروش

از زمان شروع کار کی روش به عنوان سرمربی تیم ملی ایران ، وی به دلیل معرفی بازیکنانی ایرانی که خارج تربیت شده بودند به تیم ملی شهرت یافته است. این بازیکنان شامل دانیل داوری و اشکان دژاگه ، ایرانیآلمانی ، رضا قوچان نژادهلندیایرانی ، امید نظری و سامان قدوس ، ایرانی سوئدیایرانی و استیون بیتاشور آمریکاییایرانی و از جمله دیگران است.

تیم ملی ایران در جام ملت های آسیا 2015

ایران به عنوان برنده گروه ، به جام ملت های آسیا 2015 آسیا راه یافت ، جایی که تیم ملی بالاترین رده بندی را در بین تیم های آسیایی داشت. ایران در گروه C با بحرین ، قطر و امارات متحده عربی روبرو شد. کی روش در 30 دسامبر 2014 تیم خود را اعلام کرد. با دومین تعداد هواداران در مسابقات پس از میزبان استرالیا ، ایرانی ها بحرین را با بازیکنان محدود 2-0 شکست دادند. با همان سبک دفاعی این تیم، آنها قطر را با تک گل سردار آزمون با نتیجه ی 1-0 شکست دادند. ایران در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف عراق رفت که هفته ها قبل در یک بازی دوستانه آنها را شکست داده بود. ایران با دریافت کارت قرمز جنجالی در نیمه اول ، با ده نفر مسابقه داد و موفق شد در وقت اضافی گلزنی کند تا بازی 3-3 تساوی شود. در ضربات پنالتی پس از آن ، ایران همراه با یک تراژدی 76 شکست خورد.

جام جهانی فیفا 2018

ایران رقابتهای مقدماتی جام جهانی FIFA 2018 خود را با بازیهای دوستانه مقابل شیلی و سوئد در مارس 2015 آغاز کرد. کی روش پس از آن به دلیل اختلاف نظر با فدراسیون فوتبال ایران از سمت سرمربی گری خود استعفا داد. در 14 آوریل 2015 ، ایران در دور دوم مقدماتی به مصاف عمان ، هند ، ترکمنستان و گوام رفت. در 26 آوریل ، کی روش اعلام کرد که به عنوان مربی ایران در رقابت های جام جهانی 2018 ادامه خواهد داد. ایران پس از پیروزی 2-0 در خانه مقابل ازبکستان در 12 ژوئن 2017 ، به دومین تیم انتخابی برای بازی در جام جهانی 2018 تبدیل شد. آنها همچنین پس از شکست کره جنوبی مقابل قطر به مقام اول گروه مقدماتی خود دست یافتند. ایران در اولین دیدار برابر مراکش در جام جهانی پس از به ثمر رساندن گل به خودی عزیز بوهادوز پیروز شد. در مسابقه دوم ایران با گلی که دیگو کوستا به ثمر رساند ، مقابل اسپانیا شکست خورد دیدار سوم مقابل پرتغال پس از پنالتی که کریم انصاری فرد به ثمر رساند با تساوی به پایان رسید و چون مراکش فقط می توانست تساوی 22 مقابل اسپانیا را مدیریت کند ، ایران حذف شد. با این حال ، این بهترین عملکرد ایران در جام جهانی تا به امروز است که آنها چهار امتیاز کسب کردند.

جام ملت های آسیا 2019

ایران که خیلی زودتر به جام ملت های آسیا 2019 صعود کرده بود ، به گروه D راه یافت ، جایی که آنها با عراق رقیب و دو تیم کوچک ویتنام و یمن بازی داشتند ، این دو تیم اولین تیم هایی بودند که ایران با آن روبرو شد. ایران مسابقات خود را در برابر یمن کمی آرام شروع کرد و تقریباً نزدیک بود که یک گل دریافت کند ، اما پس از 10 دقیقه ، ایران زمین را بدست آورد و بیش از حد مسلط شد و یمن را با نتیجه 5-0 شکست داد. پیروزی سخت 02 مقابل تیم شجاع ویتنامی باعث صعود مستقیم ایران به مرحله حذفی شد. ایران مرحله گروهی خود را با تساوی بدون گل مقابل همسایه عراق به پایان رساند و مقام اول گروه را به دست آورد. بعد از موفقیت در مرحله گروهی ، ایران با عمان روبرو شد ، اما یک اشتباه در دفاع تقریباً هزینه شانس ایران را در پی داشت ، اما پنالتی احمد مبارک المهاجر را علیرضا بیرانوند مهار کرد. پس از ترس زودهنگام ، ایران بار دیگر سلطه خود را بر عمان ثابت کرد و با نتیجه 2 بر صفر عمان را شکست داد و به هشت تیم آخر رسید. در مرحله یک چهارم نهایی در برابر تیم چین کاملاً دفاعی ، ایران چینی ها را با نتیجه 3-0 شکست دادند و صعود کرند تا در نیمه نهایی با ژاپن دیدار کنند. با این وجود ، ایران یک بار دیگر فرصت رسیدن به فینال را از دست داد ، زیرا آنها به دلیل عملکرد ضعیف در نیمه دوم در نهایت 3-0 به ژاپن باختند. پس از حذف ، کارلوس کی روش اعلام کرد که به دنبال ناکامی ، از سمت مربیگری ایران استعفا خواهد داد.