در این سری از مطالب تاریخچه ی باشگاه های جهان ، به سراغ باشگاه های های لیگ برتر انگلستان یعنی حرفه ای ترین لیگ برتر حاضر در جهان و اروپا می رویم . این تیم ها در سراسر جهان طرفدار های زیادی دارند و دانستن مطالبی راجع به آنها و تاریخچه ی تاسیس آنها برای آنها جذاب می باشد . 6 تیم برتر انگلیسی یعنی منچستر یونایتد ، لیورپول ، منچستر سیتی ، چلسی ، آرسنال و تاتنهام در بین تمام تیم های لیگ برتری طرفداران بیشتری دارند و این موجب شده تا آنها همواره در راس کانون توجهات لیگ انگلیس باشند .

باشگاه فوتبال لیورپول

در این سری از مطالب سعی خواهیم کرد هر 20 تیم لیگ برتری انگلستان را بررسی کنیم و با فراز و نشیب تاریخ آنها و داستان تاسیس آنها آشنا شویم . برای اولین باشگاه به سراغ لیورپول قدیمی ترین تیم لیگ برتر رفتیم . تیمی که زیر نظر کلوپ در سال های اخیر به اوج برگشته و هر نوع قهرمانی را در این چند سال کسب کرده است و همین فصل قبل طلسم نبردن لیگ برتر را شکاندند و قهرمان لیگ شدند . برای قسمت دوم از این سری به سراغ منچستر یونایتد یکی از قدیمی ترین و یکی از پر طرفدار ترین تیم های لیگ برتر می رویم تا با تاریخچه این باشگاه آشنا شویم .

باشگاه فوتبال منچستر یونایتد

یک باشگاه فوتبال حرفه ای بسیار قدیمی از انگلیس که در اولدترافورد ، منچستر انگلیس در حال رقابت است و در لیگ برتر ، برترین لیگ فوتبال ملی انگلیس شرکت می کند. این باشگاه با نام مستعار “شیاطین سرخ” در سال 1878 با عنوان Newton Heath LYR Football Club تاسیس شد ، در سال 1902 این تیم با تغییراتی نام خود را به منچستر یونایتد تغییر داد و در سال 1910 به ورزشگاه فعلی خود ، اولدترافورد نقل مکان کرد.

منچستر یونایتد بیش از هر باشگاه دیگری در فوتبال انگلیس جام کسب کرده است و لقب پر افتخار ترین تیم لیگ برتر را پشت اسم خود یدک می کشد ، با رکورد 20 عنوان قهرمانی لیگ ملی ، 12 جام حذفی ، پنج جام کارابائو و رکورد 21 جام خیریه کامیونیتی این رکورد به این تیم رسیده است . یونایتد همچنین موفق به کسب سه لیگ قهرمانان اروپا ، یک لیگ اروپا که دسته ی دوم اروپا می باشد ، یک جام برندگان جام اروپا ، یک سوپرجام اروپا ، یک جام بین قاره ای و یک جام جهانی باشگاه های فیفا شده است . در سال 1998–99 ، این باشگاه به عنوان اولین باشگاه در طول تاریخ فوتبال انگلیس به سه گانه معروف اروپایی که آرزوی هر تیم است دست یافت . آنها با قهرمانی در لیگ اروپا یوفا در 17-2016 ، به یکی از پنج باشگاهی تبدیل شدند که در هر سه رقابت اصلی باشگاه های اروپا پیروز شده اند.

فاجعه هوایی مونیخ در سال 1958

جان هشت بازیکن این تیم را گرفت . این سانحه که ناتوانی بریتیش ایر ویز در فرود هواپیما بوده در طی فرود این هواپیما در زمین برفی 20 نفر از 44 سرنشین این هواپیما که از جمله بازیکنان و مربیان منچستر جان باختند . در سال 1968 ، منچستر یونایتد با مربی گری مت باسبی اولین باشگاه فوتبال انگلیس شد که جام اروپا را فتح کرد و این افتخار به نام این تیم ثبت شده است .

الکس فرگوسن قهرمان این تیم می باشد که به عنوان سرمربی 38 جام از جمله 13 عنوان قهرمانی لیگ برتر ، 5 جام حذفی و 2 لیگ قهرمانان اروپا را بین سالهای 1986 تا 2013 بدست آورد هنگام اعلام بازنشستگی تمام هواداران فوتبال از رفتن این مربی ناراحت بودند . منچستر یونایتد یکی از محبوب ترین باشگاه های فوتبال در جهان است و در طول تاریخ با لیورپول ، منچستر سیتی ، آرسنال و لیدز یونایتد رقابت های سنتی داشته است .

پردرآمدترین باشگاه فوتبال در جهان

منچستر یونایتد با درآمد سالانه 676.3 میلیون یورو ، برای 17-2016 بود که اکنون هم یکی از پر در آمد ترین باشگاه های جهان می باشد چرا که در سراسر دنیا طرفدارانی دارد . این تیم سومین باشگاه فوتبال با ارزش جهان در سال 2019  با ارزش 3.15 میلیارد پوند (3.81 میلیارد دلار) تخمین زده شده است و برای انگلیس برندی به حساب می آید .

از سال 2015 برند این تیم با ارزش ترین برند فوتبال جهان است که ارزش آن 1.2 میلیارد دلار تخمین زده شده است . پس از خرید سهام این تیم در بورس اوراق بهادار لندن در سال 1991 توسط مالکوم گلیزر و اتمام دادن آن خرید این باشگاه در سال 2005 با مبلغ تقریبا 800 میلیون پوند ، خصوصی شد و از این مبلغ بیش از 500 میلیون پوند از بدهی های باشگاه بود که آن هم با انتقال خود موجب افزایش بدهی های مالکان این باشگاه شد . از سال 2012 ، برخی از سهام این باشگاه در بورس اوراق بهادار نیویورک برای معامله ثبت شد ، اگرچه خانواده گلیزر مالکیت و کنترل کل این باشگاه را حفظ کرده اند .

سالهای اولیه (1878–1945)

منچستر یونایتد در سال 1878 به عنوان باشگاه فوتبال نیوتن هیث توسط بخش کالسکه و واگن از انبار لنکاوی و راه آهن یورکشایر (LYR) در نیوتن هیث تشکیل شد . این تیم در ابتدا با بخشهای دیگر این شرکت و شرکتهای راه آهن بازی می کرد ، اما در 20 نوامبر 1880 ، آنها در اولین مسابقه رسمی ضبط شده خود شرکت کردند. با استفاده از لباس هایی شامل رنگهای شرکت راه آهن – سبز و طلایی – آنها با نتیجه 6–0 از تیم ذخیره بولتون واندررز شکست خوردند و این اولین شروع رسمی پر افتخار ترین تیم انگلستان بود .

در سال 1888 ، این باشگاه به یکی از اعضای بنیانگذار لیگی به نام The Combination ، یک لیگ منطقه ای کوچک فوتبال تبدیل شد . پس از انحلال لیگ تنها پس از یک فصل بازی شده به دلیل استقبال نشدن از این لیگ ، نیوتن هیت به اتحادیه فوتبال تازه تأسیس انگلستان پیوست و بعد از پیوست قبل از ادغام و وروذ به لیگ ملی فوتبال به مدت سه فصل آزاد فعالیت کرد . ورود این تیم به لیگ ملی آن دوران منجر به این شد که باشگاه فصل 93-1892 را در لیگ دسته اول انگلیس آغاز کند ، در آن زمان آن شرکت دارای این تیم از شرکت راه آهن مستقل شد و “LYR” را از نام خود حذف کرد . پس از دو فصل ، این باشگاه به دسته دوم سقوط کرد.

ژانویه 1902

در ژانویه 1902 ، این تیم با بدهی 2،670 پوندی – معادل 290،000 پوند در سال 2020 با حفظ تورم 1 درصدی – روبرو بود و دادگاه با حکم حل و فصل به باشگاه خدمات داد به همین جهت کاپیتان هری استافورد چهار تاجر محلی را پیدا کرد که این تاجر ها از جمله جان هنری دیویس (که رئیس باشگاه شد) ، هر یک مایل به پرداخت 500 پوند در ازای علاقه مستقیم به اداره باشگاه بودند و متعاقباً نام این تیم را تغییر دادند .

در 24 آوریل 1902 ، منچستر یونایتد رسما متولد شد و نقطه ی آغازین این تیم با این اسم آن سال بود . با وجود ارنست مانگنال ، که در سال 1903 وظایف مدیریتی را بر عهده گرفت ، تیم در سال 1906 به عنوان نایب قهرمان لیگ دسته دوم به پایان رسید و صعود به لیگ دسته اول را در سال 1908 به دست آورد . فصل بعد ابتدا با پیروزی در اولین دوره از رقابت های Charity Shield برای اولین بار برای این تیم آغاز شد و با قهرمانی اولین بار باشگاه در جام حذفی به پایان رسید . منچستر یونایتد برای بار دوم در لیگ دسته اول در سال 1911 قهرمان شد ، اما در پایان فصل بعد ، مانگنال که تاثیر مهمی در قهرمانی این تیم داشت باشگاه را ترک کرد و به منچستر سیتی پیوست و این نا امیدی ای برای هواداران این تیم بود .

سال 1922

در سال 1922 ، سه سال پس از از سرگیری فوتبال پس از جنگ جهانی اول ، این باشگاه به لیگ دسته دوم سقوط کرد ، جایی که تا بازگشت دوباره به لیگ قهرمانی دسته اول در سال 1925 صعود کرد . با سقوط کردن مجدد در سال 1931 ، منچستر یونایتد به یک باشگاه که همواره در بین دو لیگ در حال رفت و آمد بود تبدیل شد و به این نام شناخته شد . این تیم در همه زمان ها و تاریخ بیشترین زمان پایین ترین جایگاه  یعنی مقام 20 در لیگ دسته دوم در سال  1934 را تجربه کرد .

پس از درگذشت خیرخواه اصلی و شخصیت محبوب این تیم جان هنری دیویس در اکتبر 1927 وضع مالی این باشگاه به حدی خراب شد که منچستر یونایتد در یک قدمی ورشکستگی قرار گرفت و داشت ورشکست می شد که جیمز دبلیو گیبسون که در دسامبر 1931 ، 2000 پوند سرمایه گذاری در این تیم کرد و متعاقبا کنترل باشگاه را به عهده گرفت . در فصل 1938–39 مصادف با آخرین سال فوتبال قبل از جنگ جهانی دوم ، این باشگاه در لیگ دسته دوم در رده چهاردهم قرار گرفت و پیشرفت قابل توجهی در این لیگ برای این تیم مشاهده نشد .

سالهای باسبی (1945–1969)

در اکتبر 1945  تمام شدن جنگ و از سرگیری دوباره فوتبال منجر به انتصاب مت باسبی به رده ی سرمربی این تیم شد . این مربی مربی با دانش و موفقی بود که خواستار اختیار کنترل سطح بی سابقه ای بر انتخاب تیم ، انتقال بازیکنان و جلسات آموزشی بود . باسبي در سال 1947 ، 1948 و 1949 اين تيم را به مقام های پایانی دوم در ليگ رساند و در سال 1948 به قهرماني در جام حذفي رسيد . آنها با اقتدار سپس عناوین پشت سر هم لیگ را در سالهای 1956 و 1957 به دست آوردند و روز های پر افتخار این تیم را شروع کرده بودند .

تیمی که میانگین سنی آنها 22 سال بود ، توسط رسانه ها “Babby Busby” لقب گرفتند  که نشان از ایمان باسبی به بازیکنان جوان خود بود و تیم پر غرور جوان این مربی در فوتبال دوستان سر زبان ها افتاده بود . در سال 1957 ، منچستر یونایتد ، علی رغم محدودیت های زمانی و بازیکن گیری لیگ فوتبال ، که فصل قبل چلسی را از همان فرصت محروم کرده بود ، به اولین تیم انگلیسی تبدیل شد که در جام اروپا شرکت می کند . در مسیر رسیدن به نیمه نهایی ، که آنها این مقام را به رئال مادرید از دست دادند ، این تیم یک پیروزی 10–0 برابر آندرلخت ، قهرمان بلژیک را به نام خود ثبت کرد که همچنان بزرگترین پیروزی باشگاه است .

فاجعه هوایی مونیخ در 6 فوریه 1958

فصل بعد ، در حالی که تیم از پیروزی در مرحله یک چهارم نهایی جام تیم های اروپا مقابل سرخ ستاره بلگراد راهی خانه بود ، هواپیمای حامل بازیکنان ، مقامات و روزنامه نگاران منچستر یونایتد هنگام تلاش برای برخاستن پس از سوخت گیری در مونیخ آلمان ، سقوط کرد . در واقع همانطور که گفته شد این هواپیما هنگام فرود با مشکل دچار شد . فاجعه هوایی مونیخ در 6 فوریه 1958 منجر به کشته شدن 23 نفر شد که این افراد از جمله هشت بازیکن – جف بنت ، راجر بیرن ، ادی کلمن ، دانکن ادواردز ، مارک جونز ، دیوید پگ ، تامی تیلور و بیلی ویلان – و چندین نفر دیگر بودند . این فاجعه به حدی بد بود که تا مدت ها تمام هواداران برای این تیم سوگواری می کردند .

دستیار مربی آن زمان ، جیمی مورفی در حالی مسئولیت سرمربیگری را بر عهده گرفت که مربی اصلی و اسطوره ی تیم ، باسبی مصدوم بود و توانایی مربی گری این تیم را نداشت و بعد مدتی باسبی از مصدومیت خود بهبود یافت و این تیم با سر مربی موقت خود به فینال جام حذفی رسید اما آنها در نهایت برد در این جام را از دست دادند و به بولتون واندررز باختند.