باشگاه فوتبال یوپن ، که صرفاً با نام Eupen شناخته می شود ، یک باشگاه فوتبال حرفه ای بلژیکی واقع در اوپن ، استان لیژ است که در حال حاضر در دسته اول A بلژیک بازی می کند . فوتبال این باشگاه در 9 ژوئیه 1945 از طریق ادغام دو باشگاه قدیمی یوپن ، جاگند یوپن و اف سی یوپن در سال 1920 تشکیل شد.
این باشگاه از فصل افتتاحیه خود در ورزشگاه کروگستادیون در یوپن بازی می کند . یوپن اولین باشگاه بلژیکی مستقر در جامعه آلمانی زبان بلژیک است که در دسته برتر بلژیک بازی کرده است.


باشگاه فوتبال یوپن در 9 ژوئیه 1945 از ادغام دو باشگاه ذکر شده تشکیل شد و اولین بازی رسمی خود را در 21 ژوئیه در طی یک تورنمنت افتخاری در طول تعطیلات ملی انجام داد.
چند هفته بعد ، باشگاه در فصل ابتدایی خود در لیگ دوم لیژ آغاز به بازی کرد در حالی که اولین استادیوم آنها در سال 1947 ساخته شد و نورپردازی آن در سال بعد نصب شد و زیرساخت ها در نتیجه بهبود یافت . اما باشگاه در طول این مدت نتوانست از سقوط به بخش منطقه ای II اجتناب کند . اوپن تحت رهبری مربی-بازیکن ، راجر برگرز ، اولین عنوان در تاریخ خود را به دست آورد ، که پس از آن در سال بعد آن عنوان تکرار شد و باشگاه را قادر ساخت تا برای اولین بار در سال 1951 به بخش های ملی برسد.

فصل 1955–1956


حضور باشگاه در بخش ملی ابتدا کوتاه مدت بود ، اما باشگاه در پایان فصل 1955–1956 صعود دیگری را کسب کرد . سپس سال بعد ، تیم توسط آلبرت برتراند رهبری شد. پس از سقوط ، بیشتر دو سال بعد ، باشگاه با ارتقاء به سطح قبل از فصل 1961-1962 بازگشت تا در لیگ های بالاتر تا سال 1969 تثبیت شود.


هوبرت ون دورمیل پس از ورود به باشگاه در سال 1966 ، تیم را به مقام دوم در فصل 1967-1968 رساند و سپس اولین صعود تاریخی خود را به لیگ دسته سوم بلژیک در فصل بعد ، بالاتر از باستونه و هرو اف سی در فصل بعد انجام داد.
در جدول بعدی سپس باشگاه تصمیم به ساخت یک استادیوم جدید در سال بعد گرفت . در این روند ، ون دورمال تیم را به عنوان قهرمانی دسته سوم رساند که به معنای اولین صعود آن به دسته دوم بلژیک بود . تیم برنده دارای برخی از قوی ترین بازیکنان تاریخ باشگاه بود.
این بازیکنان از جمله ورنر پیرارد و کارل فرانسن ، کاپیتان نمادین گونتر برول ، و همچنین دروازه بان المار کوتگن ، شهردار آینده شهر یوپن و عضو پارلمان را در اختیار داشت.