باشگاه فوتبال موناکو یک باشگاه فوتبال حرفه ای است که در موناکو مستقر است و در لیگ 1 رقابت می کند که رده برتر فوتبال فرانسه می باشد . این تیم در سال 1918 تأسیس شد و مسابقات خانگی خود را در ورزشگاه لوئیس دوم در فونتویل انجام می دهد . اگرچه این باشگاه در موناکو مستقر است ، اما در سیستم لیگ فوتبال فرانسه بازی می کند . موناکو یکی از موفق ترین باشگاه ها در فوتبال فرانسه است که دارای هشت عنوان لیگ و پنج جام کوپه دو فرانس است .

این باشگاه در فوتبال اروپا نیز خوب عمل کرده است و در جام در جام یوفا در 1992 و لیگ قهرمانان اروپا در 2004 نایب قهرمان شده است . رنگ لباس سنتی باشگاه قرمز و سفید است و باشگاه به (سرخ و سفیدها) معروف است .  موناکو عضو انجمن باشگاه های اروپا است . در دسامبر 2011 ، دو سوم باشگاه به گروه سرمایه گذاری ای که به رهبری میلیاردر روس ، دیمیتری ریبولوولف ، اداره می شد فروخته شد . با پشتوانه مالی ریبولوف ، باشگاه به سرعت به لیگ 1 بازگشت و در لیگ ۲۰۱۶-۱۷ ، اولین قهرمانی خود در لیگ در 17 سال گذشته را فتح کرد.

تاریخ اولیه :

باشگاه فوتبال موناکو در 1 اوت 1919 به عنوان وحدت بسیاری از باشگاه های محلی مستقر در فرانسه و برای شاهزاده تاسیس شد . سپس ، باشگاه ورزشی اسپورتیو د موناکو در 23 آگوست 1924 تأسیس شد . سالهای اولیه باشگاه در بخشهای آماتور منطقه ای پرووانس-آلپ آزور سپری شد و به سرعت بین لیگها در دهه 1920 ارتقاء یافت . در سال 1933 ، موناکو توسط فدراسیون فوتبال فرانسه دعوت شد تا وارد لیگ حرفه ای شود .

در سال اول فوتبال دسته دوم آن ها با شکست های زیادی لیگ را به پایان رساندند ، اما حذف نشدند . آنها در سال بعد به لیگ آماتور سقوط کردند . سال 1948 ، موناکو دوباره موقعیت حرفه ای خود را بدست آورد و به دسته دوم فرانسه بازگشت . آنها پس از آن به طور مداوم در جایگاه های بالای لیگ ، آن را به پایان رساندند . با این تلاش مداوم ، این تیم موفق به صعود به دسته اول فرانسه برای اولین بار در سال 1953 شد.

موفقیت های داخلی :

در سال 1960 ، لوسین لدوک ، سرمربی موناکو ، این تیم را به اولین جام حرفه ای خود ، کوپه فرانسه ، رساند . در فینال در وقت اضافی ، این تیم 4-2 سنت آتین را شکست داد . این موفقیت اولیه در سال بعد بهتر شد و این باشگاه برای اولین بار در تاریخ خود قهرمان لیگ فرانسه شد و راهی لیگ اروپا شد .

لدوک متعاقباً این باشگاه را به اولین جام لیگ و دوگانه خود در سال 1963 هدایت کرد . با خروج لدوک در سال 1963 ، موناکو یک لیگ بی حاصل را پشت سر گذاشت و در بهترین حالت در دهه آینده در نیمه وسط لیگ جا خوش کرد و بین لیگ اول و دوم جابجا شد . در سال 1975 ، ژان لوئیس کامپورا ، پسر رئیس جمهور سابق چارلز کامپورا ، رئیس باشگاه شد . در فصل دوم خود ، او لدوک را برگرداند ، که بلافاصله صعود باشگاه به لیگ دسته اول را از آن خود کرد و سال بعد در سال 1978 قهرمانی ای برای آنها به دست آورد .

لدوک پس از آن بار دیگر در سال 1979 باشگاه را ترک کرد و لوسین مولر و ژرار بانید جانشین او شدند اما هر دو نتوانستند جلوی افت باشگاه را بگیرند . این تیم در اوایل دهه 1980 شاهد موفقیت مداوم در لیگ ملی بود . موناکو تقریباً یک سال در میان یک قهرمانی به دست آورد . جام کوپه دو فرانس در سال های 1980 و 1985 ، قهرمانی فرانسه در 1982 ، فینال کوپه دو فرانس در 1984 نمونه هایی از این موفقیت ها بودند . در فصل 1985–86 ، موناکو با نتیجه 9 بر صفر مقابل بوردو برنده شد که این یکی از بزرگترین بردهای تاریخ باشگاه می باشد.

خبر ناامید کننده برای هواداران موناکو این است که این باشگاه نتوانسته موفقیت داخلی خود را به موفقیت اروپایی تبدیل کند . تا آن زمان ، موناکو هرگز از اولین دور هیچ رقابت اروپایی ای عبور نکرده بود . موناکو به داندی یونایتد (1981) ، زسکا صوفیه دو بار (1982 و 1984) در این رقابت ها باخته است.