مقدمه : باشگاه ورزشی المپیک لیل ، که معمولاً با کلمات LOSC ، LOSC Lille یا به سادگی لیل نامیده می شود ، یک باشگاه فوتبال حرفه ای فرانسوی است که در لیل ، هوت دو فرانسه مستقر است . آنها قهرمانان فعلی لیگ 1 ، بالاترین سطح فوتبال فرانسه هستند . باشگاه فوتبال لیل بازیهای خانگی خود را از سال 2012 در ورزشگاه پیر موروی انجام می دهد که جایگزین زمین قبلی این باشگاه در ورزشگاه لیل-متروپول شد.

لیل در نتیجه ادغام دوتیم Olympique Lillois و SC Fives در سال 1944 تأسیس شد . هر دو باشگاه اعضای اصلی لیگ 1 فرانسه بودند و لیل قهرمان فصل ابتدایی لیگ بود . تحت برند لیل ، این باشگاه چهار قهرمانی لیگ (در 1946 ، 1954 ، 2011 و 2021) و شش عنوان جام حذفیفرانسه را کسب کرده است . موفق ترین دوره لیل از 1946 تا 1956 بود که تیم توسط جورج بری و آندره شووا رهبری می شد . لیل رقابت دیرینهای با باشگاه Lens دارد که با آنها در دربی دو نورد رقابت می کند . اینباشگاه متعلق به یک صندوق سرمایه گذاری مستقر در لوکزامبورگ است.

تاریخچه :

سال های ابتدایی :

قبل از جنگ جهانی دوم ، شهر لیل دارای دو باشگاه در لیگ 1 بود . المپیک لیل و باشگاه ورزشی فیووا . این دو باشگاه که در جنگ ضعیفشده بودند ، تصمیم گرفتند در پاییز 1944 با هم ادغام شوند و باشگاه ورزشی لیل المپیک (LOSC) به دنیا آمد . در اولین دهه فعالیت خود ، باشگاه جدید دو عنوان قهرمانی لیگ را کسب کرد و برای چهار فصل متوالی به مقام دوم دست یافت . در جام حذفی فرانسه ، این باشگاه پنج برد در هفت فینال که متوالی بودند را به دست آورد.

1956–1980: لیل راه خود را گم کرد

لیل برای اولین بار در سال 1956 سقوط کرد . این باشگاه تبدیل به یکتیم متوسط شد و در اواخر دهه 1960 ، پس از مدت طولانی ناشناس ماندن ، و کمبود امکانات و منابع ، لیل بازی حرفه ای خود را کنار گذاشت . احتمال آن بود که باشگاه از بین برود . با این حال ، برخی از مربیان جوانمانند ماکس پومرول آمدند و انگیزه جدیدی به باشگاه دادند . با این وجود ، نتایج نامنظم باقی ماند.