باشگاه فوتبال لنز در سال 1906 در شهر لنز توسط دانش آموزان محلی تأسیس شد که از بازی فوتبال در مرکز لذت می بردند . نام این باشگاه نیز در همان زمان انتخاب شد.

اولین هیئت مدیره باشگاه توسط والدین آن دانش آموزان تشکیل شد . این باشگاه در ابتدا با رنگ سبز و سیاه بازی می کرد تا نشانی از محل تاسیس باشد . آنها برای نشان دادن نماد زمین خانگی خود این رنگ را انتخاب کردند تا برای نشان دادن همه جانبه صنعت معدن زغال سنگ در مناطق خود کافی باشد . بین سالهای 1907 و 1912 ، این تیم مجبور شد قبل از استقرار در پارک گلیسورس ، که بین آویون و لنز است ، دو بار زمین بازی خود را تغییر دهند . در طول جنگ جهانی اول ، به طور مشترک با تمام باشگاههای ورزشی فرانسه ، فعالیتهای این تیم نیز متوقف شد و تا سال 1919 شروع به کار نکردند . در این زمان ، لنز لباس بازی خود را به آبی آسمانی تغییر داد.

در سال 1924 بود که اولین بار رنگ قرمز و طلایی روی لباس این تیم ظاهر شد . همچنین در سال 1924 بود که باشگاه مجاز به بازی در ورزشگاه تازه ساخته شده رائول بریکت (لئو لاگرانژ امروزی) شد . اولین مسابقه باشگاه در رنگ جدید ، برای افتتاح ورزشگاه انجام شد.

در سال 1926 ، فوت فن ، فوتبالیست انگلیسی اولین ستاره ای بود که برای لنز بازی کرد . او هشت فصل ماند و در بین طرفداران باشگاه به محبوب ترین بازیکن تیم تبدیل شد . این سال ، همچنین اولین سالی بود که اولین تیم طرفداری برای این تیم تشکیل شد و همچنین اولین سالی بود که لنز قهرمانی رقابت های Championnat d’Artois را تصاحب کرد . در سال 1929 ، لنز قهرمانی شمال فرانسه را کسب کرد و در‌ ادامه ، این تیم در لیگ آرتوا ، به طور پیوسته دارای اعتبار شد و در سال 1932 این باشگاه ، استادیوم فلیکس بولارت را افتتاح کرد.

اولین پیروزی ها :

در سال 1937 ، لنز پس از کسب مقام اول در دسته دوم ، با رهبری بازیکنانی مانند استفان دمبیکی و اسپشتل ، به دسته اول راه پیدا کرد . لنز حتی توانست به مرحله یک شانزدهم نهایی کوپه دو فرانسه برسد ، اگرچه این تیم در نهایت توسط ستاره سرخ با نتیجه 3-2 حذف شد . در سال 1943 ، لنز به لطف دمبیکی ، که در 30 بازی 43 گل به ثمر رساند ، قهرمانی دسته اول منطقه شمالی را به دست آورد . یک سال قبل ، در یک مسابقه کوپه دو فرانس ، او 17 گل به ثمر رسانده بود که این رکورد هنوز هم تا به امروز رکورد جهانی گلزنی توسط یک بازیکن در یک مسابقه رقابتی باقی مانده است.

بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم ، لنز در فصل 1945-46 در رتبه ششم قرار گرفت ، اما سال بعد به دسته پایین تر سقوط کرد . در سال 1948 ، باشگاه فوتبال لنز اولین فینال خود در کوپه دو فرانسه را انجام داد که در مقابل لیل 3-2 شکست خورد . یک سال بعد ، لنز به دسته اول صعود کرد و ماریان ویسنیسکی در سال 1953 به خدمت گرفته شد . با این حال ، مشکلات با هیئت مدیره باعث شد او باشگاه را ترک کند . او به باشگاه سامپدوریا جنوا ایتالیا پیوست ، هرچند موفقیت چندانی نداشت.

در سال 1962 ، معادن شهر لنز تعطیل شدند و با توجه به اینکه اکثر بازیکنان حرفه ای معدنچی بودند ، آینده باشگاه در خطر بود . بین سالهای 1956 تا 1968 ، بقا برای این تیم سخت به نظر می رسید . با این وجود ، در سال 1964 ، لنز در لیگ سوم شد و احمد اوجانی با 30 گل بهترین گلزن رقابت ها بود . یکی دیگر از بازیکنان معروف ، ژرژ لخ ، به لنز پیوست ، اگرچه باشگاه در سال 1968 سقوط کرد . سال بعد ، مدیران معدن لنز را فروختند و این باشگاه وارد دوران اقتصادی سختی شد.