باشگاه فوتبال فولاد خوزستان یک باشگاه فوتبال ایرانی است که مستقر در اهواز و استان خوزستان می باشد. در لیگ خلیج فارس بازی می کند. باشگاه ورزشی فولاد در سال 1971 تاسیس شد و متعلق به شرکت فولاد خوزستان است. بخشی از نام آن فولاد نامگذاری شد زیرا بودجه آن از صنایع خوزستان تأمین می شود.

کلیات

این باشگاه دو بار قهرمان لیگ در ایران شده است. از جمله این قهرمانی ها قهرمانی در لیگ دسته پایین ، لیگ آزادگان است. در فصل 042003 ، فولاد قهرمان چهارمین دوره از لیگ تازه تاسیس ایران یعنی جام خلیج فارس شد. در طی 30 مسابقه لیگ 64 امتیاز کسب کرد. بالاترین امتیاز برای یک قهرمان از سال 2001 به بعد است. در یک مقطع به نظر می رسید فولاد ظهور یک قطب جدید در فوتبال ایران باشد. فولاد بسیاری از بازیکنان اصلی خود را از طریق نقل و انتقالات و مشکلات داخلی از دست داد. همچنین عملکرد ضعیفی را در لیگ قهرمانان آسیا 2006 نشان داد. این باشگاه متعاقباً به لیگ آزادگان ، دومین لیگ برتر ایران در پایان 2007-2006 سقوط کرد. با این حال فولاد از فصل بعد توانست به لیگ قهرمانان آسیا 2009-2008 برگردد. طبیعتا توانست به جام خلیج فارس برگردد و در جدول رده بندی فعلی عملکرد نسبتاً خوبی داشته است. فولاد دومین قهرمانی خود در لیگ را در فصل 14-2013 به دست آورد.

مشخصات

لباس خانگی فولاد پیراهن های قرمز و زرد است که شلوارک ها هم همرنگ هستند و جوراب های قرمز نیز به همراه دارد. رنگ های استفاده شده در لباس ، از نماد باشگاه گرفته شده است. همانند تیم ملی ایران Uhlsport تولید کنندگان لباس آنها هستند ، اصلی ترین اسپانسر شرکت مجموعه ی مالک باشگاه است. این باشگاه بعد از پرسپولیس ، استقلال ، تراکتور و سپاهان پنجمین تیم پر طرفدار در لیگ کنونی ایران است.

تاریخچه باشگاه فوتبال فولاد خوزستان

سالهای اول تاسیس (1995 – 1971)

باشگاه فوتبال فولاد خوزستان در 2 مارس 1971 در اهواز خوزستان توسط، رئیس وقت شرکت فولاد خوزستان علی اکبر داور تاسیس شد. فولاد تیمی بود که تا زمان انحلال تیم جنوب اهواز در سال 1996 هیچ کس از آن چیزی نمی دانست. فولاد در سال 1991 قهرمان شهر اهواز شد و دو سال بعد وارد لیگ دسته 2 لیگ فوتبال خوزستان شد. فولاد در اولین فصل خود گروه اول را از آن خود کرد و به لیگ اول اهواز صعود کرد که در فصل اول خود نیز به قهرمانی رسید. این بدان معنی بود که آنها به لیگ های استانی خوزستان صعود می کنند.

رسیدن به اوج (1995-2001)

در سال 1995 که دومین سال فولاد در دسته دوم خوزستان بود ، قهرمان استان شدند. در همان سال جنوب اهواز قرارداد منحل شد و فولاد جای آنها را در دسته 2 فوتبال ایران گرفت. در سال 1996 ، با همایون شاهرخی نژاد به عنوان مدیر ، تیم به دسته 1 صعود کرد. با توجه به اینکه این تیم در لیگ دسته چهار اهواز در سال 1986 شروع به کار کرد ، این یک اجرای شگفت انگیز بود.

دوران فرانشیچ (20042006)

این باشگاه از زمان ارتقا آنها ، فوتبالیست های جوان بسیار مستعدی را به فوتبال ایران معرفی کرده است. سرانجام این تیم توسط کارخانه فولاد خوزستان خریداری شد ، این به بهبود وضعیت مالی تیم کمک کرد. این تیم سرانجام توانست از پتانسیل عظیم خود استفاده کند و در فصل 2005-04 موفق به کسب جام خلیج فارس شود اما به دلیل برخی مشکلات داخلی و مربیگری نتوانست عملکرد خوبی در لیگ قهرمانان آسیا 2006 داشته باشد. ایمان مبعلی بازیکن ستاره آنها را الشباب امارات قرض گرفت و بعد ها این بازیکن به این تیم ملحق شد و با رفتن این بازیکن انسجام تیمی فولاد بسیار به هم ریخت .

ACL و سقوط (2006-2007)

فولاد پس از یک دوره متوسط ​​2005-06 ، فصل 2006-07 را با مربی سابق تیم ملی ایران محمد مایلی کهن آغاز کرد ، اما او در نیمه فصل استعفا داد زیرا فولاد نتایج ضعیفی کسب کرده بود. نناد نیکولیچ ، مربی باشگاه جوانان به طور موقت جانشین او شد و اندکی بعد سرمربی پرتغالی آگوستو ایناسیو به عنوان سرمربی انتخاب شد. فولاد یک فصل وحشتناک 2006-07 را پشت سر گذاشت و پانزدهم شد و به لیگ آزادگان پایین سقوط کرد.

بازگشت به سال های دسته اول و جلالی (20072012)

فولاد فصل 08-2007 را در لیگ آزادگان آغاز کرد و علی رغم صدرنشینی قوی تا هفته های آخر ، کارش برای صعود به مرحله پلی آف وابسته شد. در پلی آف ، آنها در دو بازی با پیام مشهد به تساوی دست یافتند و از طریق قانون گل خارج از خانه صعود را از دست دادند. چند هفته بعد آنها حق بازی در جام خلیج فارس را از سپاهان نوین خریدند و به جام خلیج فارس صعود کردند. سپس مجید جلالی با امضای قراردادی سه ساله به عنوان سرمربی این باشگاه معرفی شد كه آنها در اولین فصل با متوسط ​​ پایان دادن فصل در انتهای این لیگ جایگاه 7 داشتند اما هواداران بیشتر از این انتظار داشتند .

2009-2012

در اول سپتامبر 2009 ، سیف الله دهکردی پس از استعفا مسعود رضاییان یعنی ، رئیس قبلی از سمت خود ، به عنوان رئیس باشگاه انتخاب شد. در قبل از آن زمان دهکردی نایب رئیس فولاد و رئیس اتحادیه فوتبال اهواز بود. پس از انتخاب دهکردی ، مجید جلالی علی رغم نتایج خوب باشگاه را ترک کرد. لوکا بوناچیچ به عنوان جانشین جلالی نامگذاری شد اما او نتوانست باشگاه را راضی کند زیرا در هشت هفته اول نتوانست حتی در یک مسابقه به پیروزی برسد و باشگاه تصمیم گرفت مجید جلالی را به آنجا برگرداند و لیگ را دهم تمام کرد. در آخرین سال جلالی به عنوان سرمربی فولاد ، این باشگاه فصل را در رده 14 به پایان رساند ، این بدترین رتبه ی آنها از زمان صعود دوباره به لیگ بود .

موفقیت در لیگ زیر نظر فرکی (20122014)

پس از تمدید قرارداد جلالی، حسین فرکی مدیر نفت تهران به عنوان سرمربی جدید این باشگاه معرفی شد . وی در اولین فصل حضور خود در پست سرمربیگری، باشگاه فولاد را به رده 4 رساند. برای دومین بار در تاریخ فولاد موفق به کسب سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا شد. در فصل 2013-14 لیگ جام خلیج فارس، فرکی این باشگاه را به دومین قهرمانی خود در لیگ برتر ایران رساند. تیم او پس از شکست دادن گسترش فولاد در هفته بازی آخر با گل مهرداد جماعتی در دقیقه 37 با 57 امتیاز لیگ را به به پایان رساند. آنها با 2 امتیاز فاصله از پرسپولیس در مکان دوم ایستادند. پنج روز بعد، فولاد پس از شکست دادن ال جیش از قطر، برای اولین بار به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد.

اگرچه فولاد با قانون گل خارج از خانه مقابل السد شکست خورد و حذف شد ، اما آنها تنها تیم حاضر در مسابقات بودند که در یک بازی شکست نخوردند. در 23 مه 2014 ، فرکی با وجود دو فصل حضور خوب در فولاد ، به دلیل مشکلات زانو از سمت مدیر باشگاه استعفا داد. روز بعد دراگان اسکوچیچ به عنوان جانشین وی معرفی شد.

تیم دوم فوتبال فولاد خوزستان

فولاد نوین ذخیره پشتیبان تیم فوتبال فولاد است ، این یکی از بهترین تیم های پشتیبان در کشور است. آنها در سال 2014 برای دومین بار در تاریخ خود به لیگ آزادگان صعود کردند. فولاد یزد تیم ذخیره فولاد نیست اما یک باشگاه تغذیه کننده است ، آنها در لیگ آزادگان بازی می کنند.

آکادمی جوانان فوتبال فولاد خوزستان

در آوریل 1999 ، فولاد آکادمی جوانان تشکیل داد و امروز بیش از 400 بازیکن در سیستم جوانان فولاد بازی می کنند . بازیکنانی مانند ایمان مبعلی ، آرش افشین ، بختیار رحمانی و کاوه رضایی محصولات سیستم جوانان هستند . آنها در کنار سپاهان یکی از بهترین آکادمی های جوانان در ایران را دارند.

کیت و لوگو

نام و نشان این باشگاه از بنیانگذار و شرکت مالک آن ، فولاد اقتباس شده است . نماد آن ها مربوط به فرآیند تولید فولاد است. آرم باشگاه بارها و بارها تغییر کرده اما طرح کلی حفظ شده است . در نمای کلی نیمه بالایی ، آن فرایند ذکر شده قابل مشاهده است و رنگ های زیبایی را ایجاد کرده است در قسمت پایینی نام و نشان ورزشی ذکر شده کاملاً قابل مشاهده است. تنها تغییر اساسی که در نماد باشگاه اعمال شده است ، نامی که ابتدا بر روی آن حک شده است می باشد و اکنون FC Foolad تایپ شده است . پس از قهرمانی فولاد در لیگ 2006 ، این باشگاه یک ستاره طلایی را به بالای آرم تیمی که در پیراهن این باشگاه حک شده بود ، اضافه کرد ، اما این مورد توسط فدراسیون فوتبال ایران پذیرفته نشد. بنابراین هیچ ستاره ای در آرم رسمی باشگاه وجود ندارد.

فولاد بازی ها را کیت قرمز ، زرد و سیاه را شروع کرد ، اما پس از آن زرد را به سفید تغییر داد. این کیت توسط Nike تا سال 2002 ساخته می شد. سپس مروج و دای اسپرت سازندگان لباس باشگاه بودند. Uhlsport تولید کنندگان فعلی کیت ها است و کیت ها را از چهار سال گذشته ساخته است. در حال حاضر این باشگاه اسپانسر رسمی ندارد زیرا نام شرکت این باشگاه روی پیراهن ها درج شده است.

رقبا تیم فوتبال فولاد خوزستان

این تیم در دربی اهواز به مصاف استقلال خوزستان می رود که یک باشگاه تازه متولد شده است . تیم ها معمولاً دو بار در سال مقابل هم بازی می کنند. اولین باری که تیم ها با یکدیگر دیدار کردند در فصل 14-2013 بود که استقلال خوزستان آن بازی را از دست داد.

این دربی بعد از اینکه استقلال خوزستان در نیم فصل صدر نشین این لیگ را به پایان رساند و در همان فصل قهرمان هم شد یک شگفتی بزرگ برای همه تیم ها بود و عملکرد فولاد در برابر این تیم جدی تر شد. به دلیل هواداران فولاد که آنها نگران تبدیل شدن تیم محبوب خود به تیم دوم اهواز بودند و از آن زمان داربی بین این دو تیم مهمتر از گذشته است.

ترکیب کنونی

بعد از آمدن قطبی و طی کردن نیم فصل در این تیم، در فصل 98-99 این مربی هم به دلیل مشکلات با مدیریت از این تیم رفت. بازیکن سابق استقلال یعنی جواد نکونام مربی گری این تیم را بر عهده گرفت و فصل را با مقام سومی به پایان رساند. و سهمیه ی آسیا را گرفت و اکنون سرمربی این تیم است. فولاد با کسب 51 امتیاز در این فصل امید را بسیار در دل هواداران خود زنده کرد. هواداران جنوبی شایسته و فوتبال دوست این تیم منتظر اند که در فصل جدید موفقیت هایی را در این تیم ببینند. یکی از موفقیت هایی که این تیم در بین دو فصل داشت این بود که جواد نکونام را که در تیم سابق خود یعنی استقلال پیشنهاد داشت را برای فصل بعد در این تیم نگه داشت. منابع مالی خوب برای این تیم می تواند برای این مربی جوان بازیکن های خوبی تهیه کند و با استفاده از آنها در فصل جدید امتیازات خوبی جمع کنند. این مربی اکنون مهدی هاشمی نسب و حمید رضا رجبی را به عنوان کمک مربی در کنار خود دارد. مربیان دروازبان این تیم آسیر ری سانتین اسپانیایی و نادر قبیشیاوی هستند. مربی بندسازان این تیم جسو سسمای اسپانیایی و دکتر این تیم اکبر مرادب می باشد. پیمان احمدی فیزیوتراپیست این تیم و ماساژور های این تیم بهنام تقی زاده و ایمان اسدی هستند. سرپرست رسانه ای این تیم محمد رضایی و مدیر این تیم محمد علوی می باشد. در مجموع این تیم کادر فنی کامل و البته تجهیزات تمرینی کاملی دارد. ورزشگاه تازه تاسیس این تیم در خوزستان هم بسیار زیبا می باشد. یکی از مدرن ترین ورزشگاه های ایرانی می باشد.

در مجموع این تیم پتانسیل های زیادی دارد. همانطور که در طول تاریخ دیده ایم، این تیم همواره توانایی تزریق بازیکن و استعداد به فوتبال کشور مان را دارد .