باشگاه فوتبال سنت اتین ، یک باشگاه فوتبال حرفه ای است که در شهر سنت اتین در فرانسه مستقر است . این باشگاه در سال 1933 تاسیس شد و در لیگ 1 ، لیگ برتر فوتبال فرانسه بازی می کند . این تیم ، مسابقات خانگی خود را در استادیوم گوفروی گوکارد انجام می دهد . سن اتین رکورد یازده قهرمانی در لیگ 1 و همچنین 6 قهرمانی در کوپه دو فرانس ، یک قهرمانی در کوپه دالیگا و پنج سوپر جام را از آن خود کرده است . سن اتین همچنین سه بار قهرمان لیگ 2 شده است . این باشگاه بیشترین افتخارات خود را در دهه های 1960 و 1970 بدست آورد ، زمانی که باشگاه توسط مدیران ژان اسنلا ، آلبرت باتو و روبرت هربین هدایت می شد.

این تیم اولین بار توسط کلود پوئل سرمربیگری می شد و کاپیتان لوک پرین بود که کار خود را در باشگاه در سال 1996 آغاز کرد . این تیم به دلیل رنگ لباس خود به Les Verts به معنی “سبزها” معروف است . رقیب سنتی باشگاه ، المپیک لیون است که در لیون واقع شده است و با آنها در دربی رون آلپ رقابت می کند . در سال 2009 ، این باشگاه بخش زنان را اضافه کرد . در 14 آوریل 2021 ، هیئت مدیره باشگاه در نامه ای عمومی اعلام کرد که این باشگاه برای فروش آماده است.

سال های ابتدایی

باشگاه فوتبال سنت اتین در سال 1919 توسط کارکنان فروشگاه زنجیره ای خواربارفروشی مستقر در سنت اتین تأسیس شد . این باشگاه به دلیل سبز بودن رنگ لوگوی فروشگاه این ، رنگ سبز را به عنوان رنگ اصلی لباس خود در نظر گرفت . در سال 1920 ، به دلیل ممنوعیت استفاده از علائم تجاری در باشگاه های ورزشی توسط فدراسیون فوتبال فرانسه (FFF) ، باشگاه “کازینو” را از نام خود حذف کرد و نام خود را صرفاً به آمیکا اسپورتینگ کلاب تغییر داد تا مخفف ASC برای این تیم حفظ شود . در سال 1927 ، پیر گیچارد ریاست باشگاه را بر عهده گرفت و پس از ادغام با باشگاه محلی فورزان یونیورسیتاره ، نام خود را به اسپورتیو استفانوز تغییر داد.

در ژوئیه 1930 ، فدراسیون فوتبال فرانسه به حمایت از حرفه ای شدن فوتبال فرانسه رای داد . در سال 1933 ، استفانویز حرفه ای شد و نام خود را به نسخه فعلی باشگاه تغییر داد . این باشگاه در لیگ دسته سوم قرار گرفت و پس از نایب قهرمانی در لیگ سوم جنوبی ، به عضویت لیگ دو درآمد . سن اتین چهار فصل دیگر در دسته 2 باقی ماند تا در فصل 1938-1939 تحت رهبری تدی داک ورث انگلیسی به لیگ 1 صعود کرد . با این حال ، اولین حضور تیم در دسته اول به دلیل شروع جنگ جهانی دوم کوتاه مدت بود . سنت اتین پس از جنگ تحت مدیریت ایگناس تاکس فرانسوی ایتالیایی تبار به لیگ دسته اول بازگشت و با قهرمانی در اولین فصل پس از جنگ ، بسیاری را شگفت زده کرد . این باشگاه در فصول بعدی به دلیل مالیات نتوانست پیشرفت کند.

ده عنوان لیگ

در زمان اسنلا ، سنت اتین پس از قهرمانی در کوپه چارلز دراگو در سال 1955 به اولین افتخار خود رسید . دو فصل بعد ، این باشگاه اولین قهرمانی خود در لیگ داخلی را به دست آورد . سن اتین با کاپیتانی دروازه بان کلود آبس ، روبرت هربین مدافع و همچنین هافبک ها رنه فریر و کیس رایورز و مهاجم ژرژ پیروش با چهار امتیاز اختلاف در لیگ برتر بالاتر از لنز قهرمان لیگ شد .

در سال 1958 ، سنت اتین برای دومین بار برنده کوپه دراگو شد . پس از فصل بعد ، که در آن لیگ ، این باشگاه ششم شد ، اسنلا باشگاه را ترک کرد . رنه ورنیه جایگزین او شد . در اولین فصل تیم تحت سرپرستی ورنیه ، سنت اتین دوازدهم شد که این بدترین جایگاه باشگاه از زمان پایان در جایگاه یازدهم هشت فصل قبل بود . در فصل بعد ، فرانسوا ویکارت به کادر مربیگری پیوست . در سال 1961 ، راجر روچر رئیس باشگاه شد و به سرعت یکی از سرمایه گذاران اصلی باشگاه شد .

پس از دو فصل هدایت ویکارت ، سنت اتین پس از پایان دادن لیگ در رتبه هفدهم در فصل 1961-1962 ، سقوط کرد . با این حال ، ویکارت در سال 1962 باشگاه را به اولین قهرمانی خود در کوپه دو فرانس رساند.‌این جام در کنار هنری گورین ، سرمربی تیم به دست آمد و این تیم در فینال ، نانسی را 1 بر صفر شکست داد . او همچنین باشگاه را پس از یک فصل حضور در لیگ دسته دوم به لیگ 1 هدایت کرد ، اما پس از پایان فصل ، ویکارت با اسنلا جایگزین شد.

در اولین فصل بازگشت اسنلا ، سنت اتین عنوان دوم لیگ خود را به دست آورد و سه فصل بعد ، سومین قهرمانی خود را بدست آورد . سومین و آخرین عنوان اسنلا با باشگاه همزمان با ورود ژرژ برتا ، برنارد بوسویر ، ژرار فریسون و هرو رولی به تیم بود . پس از پایان فصل ، اسنلا به سروت بازگشت و آلبرت باتو ، سرمربی سابق استاد د ریمز ، جانشین وی شد . در اولین فصل ، باتو در سال 1967-1968 ، پس از قهرمانی در لیگ و کوپه دو فرانس دوبل را به دست آورد . در فصل بعد ، باتو لیگ را فتح کرد و در فصل بعد ، دوباره دبل را به دست آورد . پیشرفت سریع باشگاه در فوتبال فرانسه منجر به اعتماد بالایی از طرف مالکین و طرفداران باشگاه شد و پس از دو فصل بدون جام ، باتو جدا شد و روبرت هربین بازیکن سابق سن اتین جایگزین او شد.

در اولین فصل سرمربیگری هربین ، سنت اتین در لیگ چهارم شد و به نیمه نهایی کوپه دو فرانس رسید . در دو فصل بعدی ، این باشگاه موفق به کسب هفتمین و هشتمین قهرمانی خود در لیگ حرفه ای و سومین و چهارمین قهرمانی در کوپه دو فرانس شد . در سال 1976 ، سنت اتین اولین باشگاه فرانسوی پس از ریمز در سال 1959 بود که به فینال جام باشگاه های اروپا رسیده است . در مسابقه ای که در همپدن پارک اسکاتلند انجام شد ، سنت اتین با باشگاه آلمانی بایرن مونیخ روبرو شد که قهرمان و بدون شک بهترین تیم جهان در آن زمان بود .

این مسابقه بسیار نزدیک بود و سنت اتین پس از موقعیت های متعدد ژاک سانتینی ، دومینیک باتنای و اسوالدو پیازا و دیگران موفق به گلزنی نشد . تک گل فرانتس روث سرانجام نتیجه را یک هیچ به نفع بایرن کرد و هواداران سنت اتین با گریه اسکاتلند را ترک کردند . سنت اتین با قهرمانی در لیگ یک ، جامی دریافت کرد تا فصل موفقی را پشت سر بگذارد و در فصل بعد ، این تیم قهرمان کوپه دو فرانس شد . در سال 1981 ، سنت اتین با کاپیتانی میشل پلاتینی ، پس از قهرمانی در لیگ برای دهمین بار ، آخرین عنوان قهرمانی خود را تا به امروز به دست آورد . پس از دو فصل دیگر سرمربیگری ، هربین باشگاه را به مقصد لیون ترک کرد.