باشگاه فوتبال سالزبورگ ، یک باشگاه فوتبال حرفه ای اتریشی است که در سیزنهیم مستقر است و در بوندس لیگای اتریش ، بالاترین سطح فوتبال اتریش شرکت می کند . زمین اصلی آنها استادیوم رد بول است.

این باشگاه با نام سالزبورگ اتریش شناخته می شد و چندین نام اسپانسر داشته است اما در نهایت توسط Red Bull GmbH در سال 2005 خریداری شد و نام باشگاه تغییر داده شد و رنگ لباس هایشان از بنفش سنتی و سفید به قرمز و سفید تغییر داده شد . این تغییر باعث شد تا برخی از هواداران این تیم باشگاه جدیدی به نام اس وی سالزبورگ اتریش تشکیل دهند . در نهایت باشگاه فوتبال سالزبورگ در سال 1933 تأسیس شد و در سال 2005 با عنوان ردبول سالزبورگ دوباره تاسیس شد ، این باشگاه اولین قهرمانی خود در بوندسلیگا را در سال 1994 به دست آورد و همچنین به فینال لیگ اروپا 1994 رسید . این باشگاه پانزده عنوان قهرمانی لیگ و هشت جام اتریش را کسب کرده است که هر هشت عنوان آنها به صورت دوبل بوده و همچنین سه سوپرجام اتریش به دست آورده اند.

سپتامبر 1933

اباشگاه فوتبال سالزبورگ در 13 سپتامبر 1933 به عنوان اس وی سالزبورگ اتریش ، پس از ادغام دو باشگاه شهر ، هرتا و راپید ، تاسیس شد . در سال 1950 ، باشگاه منحل شد اما در همان سال دوباره تأسیس شد . این تیم در سال 1953 به بالاترین رتبه اتریش رسید و در فصل اول خود بالاتراز ۱۴ باشگاه لیگ را به پایان رساند ولی در فصل بعد از سقوط با 5 امتیاز جلوگیری کرد . اریش پروبست متولد وین اولین بازیکن بین المللی سالزبورگ بود که آخرین بازی خود را بعد 19 بازی ملی اتریش در 27 مارس 1960 به اتمام رساند .

سالزبورگ برای اولین بار در فصل 1970–71 نایب قهرمان شد و 43 امتیاز به دست آورد و یک امتیاز پایین تر از واکر اینسبورگ 44 امتیازی بود . اولین قهرمانی باشگاه در اروپا در لیگ اروپا 1972-1971 بود و تیم با وجود پیروزی 3-1 خانگی در بازی برگشت ، در مجموع با نتیجه 5-4 توسط باشگاه رومانیایی UTA حذف شد . در سال 1974 ، سالزبورگ برای اولین بار به فینال جام حذفی اتریش رسید.

سال 1978

در سال 1978 ، نام رسمی باشگاه به اس وی کازینو سالزبورگ و در 1997 ، به اس وی وسترنوت ، به دلیل قرارداد حمایتی با یک شرکت خدمات مالی اتریش تغییر یافت . این تیم اغلب سالزبورگ اتریش نامیده می شد .

سالزبورگ سپس به اولین و تا کنون تنها فینال اروپایی خود رسید ، فینال لیگ اروپا 1994 ، جایی بود که آنها هر دو بازی خود را 1 – 0 مقابل اینتر میلان باختند . در همان فصل ، سالزبورگ اولین قهرمانی خود در بوندسلیگا را کسب کرد و اتریش وین را با 51 امتیاز نایب قهرمان کرد . عنوان قهرمانی در فصل بعد همچنان حفظ شد زیرا سالزبورگ با تفاضل گل اشتورم گراتز را دوباره نایب قهرمان کرد . فصل 1995-1996 سقوط به رتبه هشتم ، یک رتبه بالاتر از پلی آف سقوط ، بدست آمد ولی فصل بعد آنها راپید وین را با سه امتیاز اختلاف نایب قهرمان کردند .

سال 1994-1995

بازی ابتدایی سالزبورگ در لیگ قهرمانان اروپا در سال 1994-1995 با پیروزی 5 بر 2 مکابی حیفای اسرائیل اتفاق افتاد . آنها با قهرمان قبلی و فینالیست نهایی میلان و برندگان نهایی آژاکس و همچنین AEK آتن به گروه D راه یافتند . علیرغم تساوی هر دو بازی با آژاکس ، سالزبورگ در خانه آتن 3-1 پیروز شد و در جایگاه سوم حذف شد . باشگاه در سال 2003 به ورزشگاه فعلی خود نقل مکان کرد.

شرکت ردبول این باشگاه را در 6 آوریل 2005 خریداری کرد و نام تجاری آن را تغییر داد . پس از تصاحب ، ردبول نام ، مدیریت و کارکنان باشگاه را تغییر داد و اعلام کرد “این یک باشگاه جدید بدون سابقه است”. ردبول در ابتدا در وب سایت باشگاه مدعی شد که این باشگاه در سال 2005 تاسیس شده است ، اما از سوی اتحادیه فوتبال اتریش دستور حذف این ادعا داده شد . مدیریت جدید تمام رنگ های بنفش را از لوگوی باشگاه حذف کرد و تیم اکنون با رنگهای قرمز و سفید بازی می کند که باعث نگرانی بسیاری از حامی های سنتی باشگاه می شود .

سال 2005

یک جفت بال کوچک ، نقوش تاج جدید باشگاه را که بر روی پیراهن تیم نمایش داده می شود ، مطابق با شعار تجاری ردبول در آن زمان تشکیل می دهد . این شعار “به شما بال می دهد” نام دارد . این تغییر نام تجاری کامل تیم بسیار شبیه رفتار ردبول با دو تیم فرمول یک خود ، ردبول ریسینگ و اسکودریا تورو روسو بود که اکنون به عنوان اسکودریا آلفا تاوری تغییر نام یافته است . با این حال ، ردبول وقتی باشگاه مترو استارز را در ام ال اس در ایالات متحده خریداری کرد ، نامش را تغییر نداد.

حامیان سنتی تلاش کردند تا در مقابل تغییرات بنیادی مقاومت کنند و جنبش خود را برای به دست آوردن بخشی از سنت تشکیل دادند . چندین باشگاه هواداری در سراسر اروپا حمایت خود را از آنچه در مبارزه با تجاری سازی فزاینده فوتبال می دانند ابراز کردند . با این حال ، پس از پنج ماه اعتراض و مذاکره بین مالکان باشگاه و هواداران سنتی ، هیچ مصالحه ای حاصل نشد .

در 15 سپتامبر 2005 ، حامیان “بنفش” اظهار کردند که مذاکرات به طور برگشت ناپذیری شکست خورده است و تلاش ها برای رسیدن به توافق خاتمه می یابد . این امر باعث ایجاد دو گروه هوادار جداگانه شد: “سرخ سفیدها” ، که از “رد بول سالزبورگ” حمایت می کنند و “بنفش-سفیدها” ، که می خواهند سنت 72 ساله را حفظ کنند و از حمایت از باشگاه در برابر تغییر نام تجاری خودداری می کنند . بنفش ها سرانجام پس از آنکه پیشنهاد ردبول مبنی بر حفظ رنگهای اصلی فقط برای جوراب دروازه بان در بازیهای خارج از خانه را به عنوان توهین تلقی کردند ، باشگاه جدیدی به نام اتریش سالزبورگ تشکیل دادند.