باشگاه فوتبال ریمز ، یک باشگاه فوتبال حرفه ای فرانسوی است که در شهر ریمز مستقر است . این باشگاه در سال 1910 تاسیس شد و در لیگ 1 ، سطح برتر فوتبال فرانسه بازی می کند

. این تیم در سال 2018 از لیگ 2 صعود کرد . ریمز مسابقات خانگی را در ورزشگاه آگوست دلون انجام می دهد و توسط اسکار گارسیا سرمربیگری می شود . ریمز یکی از موفق ترین باشگاه ها در تاریخ فوتبال فرانسه است که شش عنوان قهرمانی در لیگ 1 ، دو جام کوپه دو فرانس و پنج عنوان قهرمانی را کسب کرده است .

این باشگاه همچنین در سطح اروپا عملکرد خوبی داشته است زیرا در دوره های 1956 و 1959 در لیگ اروپا نایب قهرمان شده است و به ترتیب در سال های 1953 و 1977 به ترتیب قهرمان جام لاتین و کوپا دل آلپی شده است . با این حال ، از دهه 1980 ، ریمز برای بازگشت به اوج خود تلاش کرده است . این باشگاه بیش از سی سال پس از سقوط از لیگ برتر در سال 1979 بین لیگ 2 و لیگ سه بازی‌ می کرد . در سال 2012 ، آنها دوباره به لیگ 1 صعود کردند و در سال 2016 دوباره سقوط کردند ، اما دو سال بعد ، به بازی های سطح اول بازگشتند .

کسب افتخارات داخلی و اروپایی

ریمز نه تنها به دلیل کسب افتخارات داخلی و اروپایی ، بلکه به عنوان یک باشگاه افسانه ای در محافل فوتبال فرانسه در نظر گرفته می شود ، بلکه در دهه های 1940 و 1950 به تیم ملی فرانسه کمک کرده است . آنها تا حد زیادی مادر اولین نسل طلایی فوتبال فرانسه با بازیکنان خود مانند راجر مارکه ، ریموند کوپا ، ژوست فونتن ، ژان وینسنت ، روبرت ژونکت ، آرماند پنورن ، دومینیک کولونا و راجر پیانتونی در تیمی بودند که به مرحله نیمه نهایی جام جهانی فوتبال سال ۱۹۵۸ صعود کردند.

باشگاه فوتبال ریمز در سال 1910 با نام سوسیته اسپورتیو دو پارک پومرب تحت هدایت مارکیز ملکیور د پولیناک ، فرانسوی که بعداً در کمیته بین المللی المپیک خدمت کرد ، تأسیس شد . باشگاه نام فعلی خود را در 18 ژوئن 1931 انتخاب کرد . علیرغم اینکه کشور در سال 1932 فوتبال حرفه ای را اجرا کرد ، ریمز تا سال 1935 پس از قهرمانی باشگاه آماتور در لیگ قهرمانان فرانسه تحت هدایت اسکاتلندی بیلی ایتکن ، یک باشگاه آماتور باقی ماند . این باشگاه برای اولین بار در فصل 1945-1946 به لیگ 1 رسید که اولین قهرمانی پس از پایان جنگ جهانی دوم را نیز به دست آورد . در همان سال ، باشگاه مدافع رابرت یونکت را به تیم بزرگسالان وارد کرد و راجر مارچه را از المپیک شارلویل به خدمت گرفت . این دو با هم ، بدون شک ، مشهورترین بازیکنان باشگاه در تاریخ خود شدند.

دومین قهرمانی ریمز

ریمز دومین قهرمانی خود در لیگ دسته 1 را در سال 1949 به دست آورد . با هدایت دفاع آخر با استعداد مارکه ، ژونکت و آرمان پنورن ، و هافبک ها آلبرت باتو و میشل لبلوند ، و سه نفر مهاجم پیر فلامیون ، پیر سینیبالدی و پیر بینی ، ریمز با یک امتیاز بالاتر از لیل قهرمان لیگ شد . فصل بعد ، این باشگاه در کوپه دو فرانس با پیروزی 2-1 مقابل ریسینگ پاریس در فینال قهرمان شد . پس از پایان فصل ، سرمربی هنری روسلر باشگاه را ترک کرد و بازیکن قدیمی تیم باتوکس هدایت تیم را بر عهده گرفت . پیشرفت بعدی این تیم در ورزش منجر به خرید ریموند کوپا و رائول گیرودو شد .

در سال 1953 ، ریمز دومین قهرمانی خود در لیگ را با چهار امتیاز اختلاف کسب کرد . در همان سال ، باشگاه قهرمان جام لاتین شد و اولین باشگاه فوتبال فرانسه بود که به این افتخار دست یافته است . این پیروزی پس از سه سال نایب قهرمانی در فرانسه ، به عنوان کودتا برای تاریخ فوتبال فرانسه فرانسه ذکر شده است . پس از فصل 1954 ، مارچه برای بازی در تیم ریسینگ در پاریس رفت . در سال 1955 ، ریمز سومین عنوان خود را در شش فصل به دست آورد . این قهرمانی منجر به صعود باشگاه ، به جام تازه تأسیس اروپا شد.

سال ابتدایی لیگ اروپا

در سال ابتدایی لیگ اروپا ، باشگاه فوتبال ریمز به فینال رسید که در آن تیم با نتیجه 4-3 مقابل رئال مادرید اسپانیا شکست خورد . ریمز بازی را از ابتدا کنترل کرد و در ده دقیقه ابتدایی دو گل به ثمر رساند . با این حال ، دو گل نیمه اول آلفردو دی استفانو و هکتور ریال برای مادرید گل اولیه ریمس را جبران کرد .

در نیمه دوم ، ریمز از طریق گل میشل هیدالگو پیش افتاد ، اما در عرض چند دقیقه ، مسابقه با گل مارکیتوس به تساوی کشیده شد . برنده این بازی رئال در دقیقه 79 شد و به امید های ریمز برای قهرمانی در اولین دوره لیگ اروپا پایان داد .

در فصل بعد ، ریمز هافبک برجسته ، کوپا را مقابل رئال مادرید از دست داد ، اما همچنان توانست بازیکنان فرانسوی جاست فونتن ، ژان وینسنت ، راجر پیانتونی و دومینیک کولونا را به تیم جذب کند. پس از کشمکش های اولیه ، بازیکنان افزوده به تیم نتیجه دادند و این باشگاه سومین عنوان خود را در این دهه در فصل 1957-1958 به دست آورد . این تیم همچنین پس از پیروزی 3-1 بر نیمز المپیک در فینال ، کوپه دو فرانس این سال را فتح کرد و به این ترتیب به دوبل رسید.

دوره 1958–59

در دوره 1958–59 لیگ اروپا ، ریمز به فینال بازی ها بازگشت و برای دومین بار با رئال مادرید روبرو شد . گذشته از ورود فونتین ، کولونا ، پیانتونی و وینسنت به ریمز ، ترکیب تقریباً مشابه دفعه ی قبلی بود . با این حال ، این تیم مقابل مادرید ناامید کننده ظاهر شد و رئال مادرید که قبلاً سه بار برنده این رقابت ها شده بود ، با نتیجه ی قانع کننده 2-0 دوباره به پیروزی رسید .

پس از پایان فصل ، پنورن باشگاه را ترک کرد . با این حال ، این تیم با بازگشت به لیگ تقویت شد ، که پس از آن ، تیم در سال 1960 به پنجمین قهرمانی لیگ رسید . در ادامه فصل ، ژونکه از فوتبال بین المللی کناره گیری کرد و ریمز را به مقصد استراسبورگ ترک کرد . پس از او ژیرادو و لبلوند در مقامش قرار گرفتند . خروج ها نتوانست مانع عملکرد خوب ریمز در لیگ داخلی کشور شود زیرا تیم در سال 1962 قهرمان لیگ شد .

در فصل بعد ، که آخرین سال سرمربی آلبرت باتو بود ، ریمز نایب قهرمان لیگ بعد از موناکو شد ولی در فصل بعد ، بسیاری را با به دست آوردن رتبه 17 شوکه کرد و همین منجر به سقوط این باشگاه به دسته دوم شد . این سقوط ، منجر به جدایی یا بازنشستگی بسیاری از بازیکنانی شد که بخشی از دوران سلطنتی ریمز در دهه 1950 بودند . همه به جز کوپا رفتند و این بازیکن تا سال 1967 در ریمز ماند.

بازگشت به بالاترین سطح

ریمز پس از دو فصل حضور در دسته دوم برای فصل 1966-67 به بالاترین سطح بازگشت . با این حال ، این دوره کوتاه بود و ریمز در رده نوزدهم قرار گرفت .

در سال 1970 ، باشگاه دوباره به سطح اول بازگشت و نزدیک به یک دهه در لیگ باقی ماند . بهترین عملکرد ریمز در لیگ در دوران نه ساله خود این بود که در فصل 1975–76 به مقام 5 رسید . ریمز در سال 1979 سقوط کرد و 33 سال به لیگ دسته اول فوتبال فرانسه بازنگشت .

در فصل بعد در لیگ 2 ، ریمز از نظر مالی محدود بود و مجبور شد در دوره بازی ها تیم بسیار جوان تری را به میدان ببرد . علیرغم بازگشت بازیکن محبوب سابق کارلوس بیانچی به عنوان سرمربی در اواسط دهه 1980 ، باشگاه نتوانست به لیگ 1 بازگردد . ریمز با صعود به نیمه نهایی کوپه دو فرانس در فصول پشت سر هم در سال ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ بسیاری را شگفت زده کرد . با گذشت سالها ، وضعیت مالی باشگاه بدتر شد و در سال 1991 ، ریمز از نظر اداری پس از عدم یافتن اسپانسر برای کاهش بدهی باشگاه ، که از بودجه ی آن فراتر رفته بود ، شکست خورد و به لیگ 3 منتقل شد .

فصل 1991-1992

این باشگاه فصل 1991-1992 را در دسته 3 گذراند و در کمال تعجب اعلام شد که قبل از بازی هفته ی نهایی لیگ در مه 1992 پس از روند قضایی ، حکم توقف فعالیت های باشگاه ، صادر شده است . در ماه های بعد ، تمام جنبه های باشگاه (سوابق ، جام ها و غیره) به حراج گذاشته شد . پس از معرفی مجدد باشگاه در سال 1992 ، قانونی جدید در فرانسه که تبلیغات الکل را محدود می کرد ، آرم قدیمی آنها را که شامل یک بطری شراب در بالای یک فوتبال بود ، ممنوع کرد و این باشگاه تا سال 1999 ، بعنی زمانی که نام قدیمی باشگاه بازیابی شد ، هیچ نشان رسمی ای نداشت.

ریمز در ژوئیه 1992 با نام فعلی متولد شد . این باشگاه بازی های خود را در لیگ چهارم آغاز کرد و دو فصل را در لیگ سپری کرد تا به لیگ سه صعود کرد . ریمز سالهای پایانی قرن را در لیگ آماتور سوم گذراند . در نوامبر 1996 ، بیشتر اقلام باشگاه که در حراج 1992 فروخته شد ، مجدداً با کمک فروشگاه خرده فروشی آلن آفللو خریداری شد . در ژوئیه 1999 ، باشگاه نام خود را به استاده ده ریمز تغییر داد و پس از سه سال ، پس از صعود مجدد به لیگ 2 ، مجوز بازی حرفه ای دریافت کرد . بازگشت باشگاه به لیگ 2 در سال 2002 سریع بود .

ریمز در انتهای لیگ قرار گرفت . در فصل بعد بازی در لیگ سه، ریمز با قهرمانی در لیگ سه وارد لیگ دو شد . این باشگاه پنج فصل بعدی را در لیگ دسته دوم گذراند و نتوانست در هر ل در نیمه بالای جدول ، بازی ها را به پایان برساند . در فصل 09-2008 ، ریمز از لیگ 2 سقوط کرد و مانند سقوط قبلی خود، پس از یک فصل حضور در لیگ پس از 2 به لیگ بازگشت . ریمز لیگ 2 را در فصل 2010-11 در جایگاه دهم به پایان رساند . در فصل 12-2011 ، ریمز سرانجام لیگ را با عنوان نایب قهرمانی تمام کرد و پس از 33 سال به لیگ 1 بازگشت.

در 14 مه 2016 ، ریمز پس از 4 سال بازی در لیگ برتر به لیگ 2 سقوط کرد . در 16 آگوست 2016 ، رئال مادرید به مناسبت شصتمین سالگرد فینال جام ملت های اروپا 1956 که هر دو تیم در آن شرکت داشتند ، یک بازی دوستانه با ریمز انجام داد . رئال مادرید با نتیجه 5-3 پیروز شد . در 21 آوریل 2018 ، ریمز پس از دو سال غیبت مجدداً به لیگ 1 صعود کرد . در فصل 19-2018 ، ریمز در مکان هشتم قرار گرفت و قهرمان پاری سن ژرمن را در بازی آخر سال ، با نتیجه 3-1 شکست داد . در فصل 20-2019 ، ریمز در رده ششم قرار گرفت تا به لیگ اروپا 2020–21 برسد . این تیم در فصل 2020–21 در لیگ 1 ، در رده چهاردهم جدول قرار گرفت.