باشگاه فوتبال رپید وین اتریش که معمولاً با نام Rapid Vienna شناخته می شود ، یک باشگاه فوتبال اتریشی است که در شهر وین ، پایتخت این کشور بازی می کند . رپید وین بیشترین عنوان قهرمانی اتریش (32) ، از جمله اولین قهرمانی در فصل 1911–12 ، و همچنین قهرمانی آلمان در سال 1941 در دوران نازی ها را به دست آورده است . این تیم دو بار در سال های 1985 و 1996 به فینال جام قهرمانان جام اروپا رسید و در هر دو مورد شکست خورد . این باشگاه اغلب با نام سبز و سفید ها به خاطر رنگ تیم خود شناخته می شود.

سال 1897

این باشگاه در سال 1897 با عنوان Erster Wiener (اولین باشگاه فوتبال کارگران وین) تاسیس شد . لباس اصلی این تیم قرمز و آبی بود که هنوز هم اغلب در دیدارهای خارج از خانه استفاده می شود . در 8 ژانویه 1899 ، این باشگاه تغییر نام داد و نام فعلی خود را که رپید وین است و با الگوگیری از رپید برلین دریافت کرد . در سال 1904 ، رنگ تیم به سبز و سفید تغییر کرد . این باشگاه اولین قهرمانی ملی اتریش را در لیگ 1911–12 با یک امتیاز اختلاف به دست آورد و عنوان بعدی را در فصل بعد حفظ کرد.

این تیم در طول سال های بین جنگ های جهانی به یک تیم قوی تبدیل شد ، عصری که در آن اتریش یکی از کشورهای پیشرو در فوتبال در این قاره بود . این تیم اولین هت تریک جام های خود را از سال 1919 تا 1921 به دست آورد . پس از الحاق اتریش به آلمان در سال 1938 ، راپید به سیستم فوتبال آلمان پیوست و در دسته اول منطقه ای گائولیگا اوستمارک به همراه باشگاه هایی مانند واکر وین و ادمیرا وین بازی کرد . رپید موفق ترین این باشگاه ها بود . آنها در سال 1938 با پیروزی 3-1 مقابل فرانکفورت و چامرپوکا ، جام حذفی آلمان امروزی را فتح کردند وپس از آن با قهرمانی در لیگ آلمان در سال 1941 با شکست دادن شالکه 04 ، قوی ترین باشگاه آلمانی آن دوره نام گرفتند . این تیم نیز توانست با نتیجه 3 بر صفر شالکه را شکست بدهد.

پس از جنگ جهانی دوم

این به عنوان برنده فصل 1954-1955 ، شرکت کننده اتریش در افتتاحیه لیگ اروپا در فصل بعد بود . آنها در دور اول مقابل آیندهوون به تساوی رسیدند و با پیروزی 6-1 خانگی صعود کردند و آلفرد کرنر در آن بازی هت تریک کرد . با وجود شکست ۱-۰ در بازی خارج از خانه ، این باشگاه همچنان به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد ، جایی که با تساوی 1-1 خانگی مقابل میلان آغاز شد و سپس در دیدار خارج از خانه در سن سیرو 7-2 شکست خورندد و در مجموع از این تیم 8-3 شکست خوردند.

بهترین عملکرد این تیم در جام باشگاه های اروپا در فصل 61–1960 بود که پس از صعود به مرحله نیمه نهایی از بنفیکا ، 4-1 در مجموع باختند . پیش از این ، در مرحله یک چهارم نهایی ، این باشگاه در بازی برگشت مقابل باشگاه آلمان شرقی Aue پس از تساوی 3-3 در مجموع از مسابقات حذف شد . قاعده گلهای خارج از خانه باعث صعود Aue بدون نیاز به بازی مجدد شد.