تیم فوتبال باشگاه دیژون ، یک باشگاه فوتبال فرانسوی است که در دیژون مستقر است . این باشگاه در سال 1998 در نتیجه ادغام دو باشگاه محلی در شهر تاسیس شد و پس از سقوط از لیگ 1 در فصل 12-2011 به لیگ 2 وارد شد . این باشگاه در پایان فصل 16-2015 به لیگ 1 صعود کرد و سپس در سال 2020-21 دوباره سقوط کرد . رئیس باشگاه اولیویه دلکور است . دیژون مسابقات خانگی خود را در استادیوم گاتسون جرارد انجام می دهد.

تاریخ فوتبال در دیژون در سال 1903 با تأسیس (باشگاه سکولار دیژون) آغاز شد . بخش فوتبالی باشگاه در سال 1913 تأسیس شد . در طول جنگ جهانی دوم این باشگاه به (باشگاه ورزشی دیژون) تغییر نام داد و با باشگاه اف‌ سی دیژون ادغام شد . باشگاه جدید ، با نام (باشگاه ورزشی سکولار دیژون) ، در سال 1945 به لیگ منطقه ای بورگوندی پیوست . در بهار 1960 ، این باشگاه برای اولین بار قهرمان این لیگ شد . پس از حضور در لیگ برتر آماتور از سال 1962 ، مربیگری پیر دانزل توانست تیم قوی تری در میدان بسازد .

همانطور که با برنده شدن در لیگ سی اف ای سنتر در 1965 این‌موضوع ثابت شده است . رد پیشنهادات مکرر مقامات باشگاه برای وارد شدن به لیگ حرفه ای ، باعث شکست تیم شد . این باشگاه در سال 1967 به لیگ افتخار سقوط کرد . این باشگاه در سال 1974 با کمک فیلیپ پیات به لیگ 3 صعود کرد .

در اواخر دهه 1970 ، در همین حال ، چندین باشگاه کوچک ادغام شدند و باشگاه دیژون را تشکیل دادند . این باشگاه جدید ، رقیب باشگاه سکولار دیژون در پایتخت بورگوندی شد . در طول دهه 1980 ، این باشگاه متعلق به ژان کلود دوبویل بود . این باشگاه برای اولین بار در تاریخ خود بین سالهای 1987 تا 1991 در دسته 2 بازی کرد. با وجود نتایج خوب ، با این حال ، این باشگاه هم از نظر مالی و هم از نظر عملکرد افت کرد . در همین حال ، دومین باشگاه شهر ، دیژون اف سی ، با مربیگری دانیل جوزف ، به لیگ بالاتر ، صعود کرد.

در سال 1998 ، دو باشگاه برجسته شهر ، باشگاه سکولار و دیژون اف سی تصمیم گرفتند با هم ادغام شوند و باشگاه قوی تری را به نام دیژون بدهند که همین اتفاق هم افتاد . در اولین فصل حضور خود در لیگ حرفه ای فرانسه ، سرمربی این تیم نوئل طوسی بود . این باشگاه در آخرین بازی فصل صعود را از دست داد . نوئل طوسی برکنار شد و جانشین وی دانیل جوزف جایگزین وی شد . فصل بعد ، صعود در بازی مقابل کال ، دوباره در آخرین روز فصل ، به دست آمد . در همان سال این تیم با شکست آلس ، قهرمان آماتور فرانسه شد و اولین جام باشگاه به دست آمد.

دو فصل بعدی ، بازی در لیگ ملی برای باشگاه سخت بود . در طول فصل ۲۰۰۱-۰۲ ، باشگاه به سختی از سقوط فرار کرد . پس از خروج دانیل جوزف ، معاون وی ماریو رلیمی مسئولیت را بر عهده گرفت و بار دیگر تیم موفق شد از سقوط اجتناب کند . در سال 2002 ، رودی گارسیا به دیژون آمد و این تیم در سال 2004 حرفه ای شد . گارسیا در اولین فصل مربیگری خود ، دیژون را برای مدت کوتاهی به صدر جدول لیگ ملی رساند تا اینکه سرانجام در رده چهارم ، با سه امتیاز فاصله با صدر ، قرار گرفت . در سال 2004 دیژون در کوپه دو فرانس یک رقابت خاطره انگیز را پشت سر گذاشت و سن اتین ، لنز ، ریمز و آمینز را شکست داد و پیش از شکست در فینال ، مقابل شاتورو در نیمه نهایی شکست خورد . در لیگ همان سال ، این‌ تیم به لیگ 2 ارتقا یافت.

لیگ 2 : صعود به لیگ 2 باعث شد که باشگاه به دو تیم حرفه ای و آماتور تقسیم شود . علیرغم منابع محدود و زیرساخت های ضعیف ، این تیم در اولین فصل خود در لیگ 2 به مقام چهارم دست یافت . این باشگاه همچنین در دور یک شانزدهم کوپه دو فرانسه موفق شد بردو را شکست دهد.

در پایان فصل 2005-2006 ، باشگاه در لیگ پنجم شد . هدف باشگاه صعود به لیگ 1 بود . در فصل 2007-2006 ، دیژون چند فرصت برای رسیدن به سکو را از دست داد ، اما در نهایت هشتم شد . ژوئن 2007 پایان دورانی بود که رودی گارسیا روی نیمکت این تیم است . سرژ رومانو ، مربی جدید ، این باشگاه را در طول فصل برای اولین بار در تاریخ باشگاه به سه تیم برتر رساند ، اما پس از سقوط باشگاه در جدول ، سرژ رومانو در دسامبر 2007 اخراج شد . در ژانویه 2008 ، پس از آنکه فردریک بومپارد برای مدت کوتاهی مسئولیت سرمربی گری را بر عهده گرفت. مربی جدید به لطف تساوی در آخرین بازی فصل خارج از خانه مقابل آث آجاکیو ، باشگاه را از سقوط نجات داد . در همان سال ، باشگاه برای اولین بار به مرحله یک چهارم نهایی کوپه فرانسه رسید ، اما در 15 آوریل 2008 مقابل آمیان شکست خورد.

فصل 09-2008 با ورود اریک کاریر ملی پوش فرانسوی و همچنین پیر امریک اوبامیانگ به صورت قرضی از میلان ، مضع این تیم بد نبود . علی رغم وضعیت آنها ، این تیم همچنان در نیمه پایینی جدول باقی ماند ، اگرچه آنها در آوریل خود را بالاتر از منطقه سقوط قرار دادند . در کوپه دو فرانس ، دیژون پس از تساوی 1-1 در ضربات پنالتی مقابل تیم لیگ یکی گرنوبل شکست خورد.

به دنبال مشاجره ای که در تعطیلات تابستانی در سال 2009 بین برنارد جنکی رئیس و مربی آن زمان ، فاروک هادیبیگیچ انجام شد ، گینچی تصمیم گرفت پاتریس کارترون را به عنوان مربی جدید منصوب کند . پس از پایان اولین فصل در میانه جدول ، دیژون در پایان فصل 2010-11 برای اولین بار در تاریخ خود ، به لطف سوم شدن در لیگ 2 ، به لیگ 1 صعود کرد.