منابع تاریخی در مورد تاریخ ایجاد باشگاه اشتراک ندارند . با توجه به مدارک ارائه شده توسط باشگاه فعلی ، باشگاه فوتبال برست در سال 1950 از ادغام پنج باشگاه محلی متولد شد . با این حال ، باشگاه برست هنگام ایجاد ، ساختارها و امکانات آرموریکان د برست ، که در سال 1903 تأسیس شد ، را در اختیار گرفت و بنابراین وارث مستقیم این تیم بود بود . قبل از جنگ جهانی اول ، 500 جوان و 400 کودک در فعالیتهای مختلف حمایتی از این باشگاه شرکت کردند که شامل آماده سازی نظامی ، تیراندازی ، فوتبال ، دو و میدانی ، ژیمناستیک مردان ، تئاتر ، گروه کر و محافل مطالعه می شد . در سال 1922 ، ورزشگاه جدیدی برای این تیم ساخته شد . این ورزشگاه در 9 فوریه 1923 در دیدار بین آرموریکان و فرانسیس افتتاح شد . در بین جنگها ، الکسیس تپوت ، روبرت کوت و ژان گوگن ، بازیکنان این تیم ، فرانسوی در بین نیروهای جنگی ظاهر شدند.

ظهور :

در سال 1950 ، ادغام با کانون بالبوس بین پنج حامی کاتولیک آغاز شد و در نهایت نام این تیم به برست تغییر یافت . در بدو تولد این تیم ، رئیس جمهور ژان آفرت بود.

این تیم با تصاحب ورزشگاه آرموریکان دسته اولی بریتانایی ، در سال 1951 در لیگ چهارم ، در لیگ افتخار منطقه ای ، سال 1952 قبل از پیوستن به لیگ افتخار اصلی راه یافت . تیم برست سرانجام در سال 1958 با حذف تیمی دیگر به مسابقات قهرمانی آماتور فرانسه راه یافت . این باشگاه اما سرانجام در همان سطح رقیب خود برست در حال پیشرفت بود . در سال 1963 ، این باشگاه به لیگ افتخار بازگشت ، اما در سال 1966 ، دوباره به لیگ اصلی بازگشت . در ادامه صعود خود در سلسله مراتب فوتبال فرانسه ، این تیم پس از پیشرفت در سال 1970 به دسته دوم لیگ حرفه ای فوتبال فرانسه پیوست.

در سال 1979 ، باشگاه فوتبال برست برای اولین بار در تاریخ خود به لیگ 1 راه یافت . این سال کارآموزی ، با کسب آخرین رتبه در جدول رده بندی به پایان رسید ، اما این تیم ، فصل بعد ، دوباره برگشت . این باشگاه ، که سرمربی جدیدش فرانسوا یوینک نام داشت ، این بار کاملاً راحت به دسته 1 وارد شد . با وجود بی ثباتی خاصی در پست مربیگری ، باشگاه برست در فصول بعدی جایگاه خود را در این لیگ تأیید کرد.

در سال 1983 ، رئیس جمهور فرانسوا یوینک تصمیم گرفت نام باشگاه را به برست آرموریک تغییر دهد تا موقعیت جغرافیایی باشگاه را در نام بهتر مشخص کند . سال 1986 نقطه عطفی در زندگی باشگاه بود . از این فصل ، آن ها با استخدام ستارگان آمریکای جنوبی ، راه “تجارت فوتبال” را در پیش گرفتند که پس از اولین بازی غافلگیرانه به آنها اجازه می داد در سال 1987 به رتبه هشتم در لیگ 1 برسند . با این حال ، در پشت صحنه ها ، مشکلاتی بین رئیس باشگاه و مربی ریموند کروزوره افتاد که منجر به استعفای سرمربی و سپس خروج حامی اصلی ، فروشگاه های لکلرک شد.

بازیکنان اصلی پل لو گوئن ، وینسنت گرین و پاتریک کالتر برای ادامه فعالیت باشگاه کافی نبودند و این تیم در سال 1988 با نسل جوان امیدوار کننده خود به دسته 2 سقوط کرد . این سقوط در مقابل تیم استراسبورگ اتفاق افتاد اما آنها یک سال بعد ، پس از بازی های پلی آف که به عنوان یک لحظه عالی در تاریخ باشگاه باقی ماند ، جایگاه خود را در لیگ اول بازیابی کردند.

در لیگ دسته اول ، تیم برست متشکل از بازیکنان جوان با استعدادی مانند کورنتین مارتینز ، دیوید جینولا ، روبرتو کاباناس پاراگوئه ای و استفان جیواریش قهرمان آینده جهانی بود که به باشگاه اجازه می داد در لیگ یک رتبه ی خوبی کسب کند . اما در سال 1991 ، با وجود رتبه یازدهم که برست در لیگ کسب کرد ، کسری قابل توجه باشگاه ، منجر به سقوط این تیم به دسته دوم شد.