باشگاه فوتبال باستیا ، یک باشگاه فوتبال عضو فدراسیون فوتبال فرانسه است که در باستیا در جزیره کورسیکا مستقر است . این باشگاه در لیگ 2 ، دومین رده فوتبال فرانسه بازی می کند و قهرمان مسابقات لیگ سه در سال 21-2021 شده است . این باشگاه مسابقات خانگی خود را در ورزشگاه آرماند سزاری واقع در داخل شهر انجام می دهد . این تیم توسط متیو چابرت مدیریت می شود و کاپیتان ، مدافع گیلس چیونی است.

مهمترین موفقیت تاریخی باستیا عبارت است از رسیدن به فینال لیگ اروپا در فصل 1977-1978 بود . این تیم مقابل باشگاه هلندی آیندهوون (0-0 در خانه ، 0-3 خارج از خانه) در مجموع شکست خورد . در لیگ داخلی ، باستیا در سالهای 1968 و 2012 در لیگ دسته دوم فوتبال فرانسه و کوپه دو فرانس در سال 1981 قهرمان شد . در دوران ابتدایی باشگاه ، این تیم 17 بار قهرمان “لیگ کورسیکا” شده است . آنها رقیب سنتی آجاکیو هستند و با این تیم در داربی کورس رقابت می کنند.

این باشگاه چندین بازیکن معروف در تاریخ خود تولید کرده است که از جمله آنها می توان به دراگان زاجیچ ، کلاد پاپی ، جانی رپ ، راجر میلا ، مایکل اسین ، الکس سانگ ، سباستین اسکویلاچی ، جروم روتن ، انتار یحیی و فلوریان تاوین اشاره کرد . در سال 2017 باشگاه به دلیل بی نظمی های مالی به لیگ 3 سقوط کرد و مجوز بازی حرفه ای خود را از دست داد . بنابراین ، نام رسمی این تیم از اسپورتینگ باستیا به باستیاسیس تغییر یافت . این تیم در سال 2021 پس از صعود به لیگ 2 وضعیت حرفه ای خود را بازیابی کرد.

ریشه ی باشگاه :

باشگاه فوتبال باستیا در سال 1905 توسط یک سوئیسی به نام هانز روچ تاسیس شد . او در دبیرستان در باستیا زبان آلمانی تدریس می کرد . اولین رئیس باستیا امیل براندیزی بود . باشگاه کورسیک اولین برد خود را در میدان آرمیس باستیا ، در پرتو یک مشعل گاز ، جشن گرفت.

باشگاه سفر حرفه ای خود را در سال 1965 ، در دسته 2 آغاز کر د. پس از سه فصل موفق ، در سال 1968 با پیوستن به لیگ یک ، این تیم قهرمان لیگ دسته دوم فرانسه شد . فصل اول سخت بود ، اما باشگاه همچنان جایگاه خود را در لیگ حفظ کرد . بدین ترتیب این دهه به عنوان بهترین دوران تاریخ باشگاه آغاز شد . در سال 1972 ، این باشگاه برای اولین بار به فینال کوپه دو فرانس مقابل المپیک مارسی رسید ولی با نتیجه ی 2-1 باخت ولی اولین صعود خود را به جام اروپا به دست آورد که البته منجر به حذف در برابر تیم اتلتیکو مادرید شد.

در سال 1977 ، باستیا در دسته 1 با بهترین وینگر لیگ یعنی دراگان داجیچ باشکوه ، در لیگ سوم شد و راهی جام اروپا شد . این آغاز تیمی است که پیرامون بازی ساز کلود پاپی ساخته شده است و از بازیکنان با استعداد زیادی مانند جانی رپ هلندی تشکیل شده بود . ژان فرانسوا لاریوس ، هافبک و ملی پوش فرانسوی و چارلز اورلاندوچی دیگر بازیکنان این نسل بودند.

این تیم در لیگ اروپا اسپورتینگ لیسبون ، نیوکاسل یونایتد ، تورینو ، کارل زایس و گرس هاپرز زوریخ را قبل از شکست مقابل آیندهوون (0-0 ، 0-3) حذف کرد . از بین همه پیروزی ها ، پیروزی 3-2 در تورین ماندگارترین تأثیر را در این برد ها به جا گذاشت . تورینو دو فصل در زمین خانگی خود شکست نخورده بود و باستیا نوار شکست ناپذیری این تیم را برید.

با این حال ، فینال با بدشانسی به پایان رسید . با وجود برتری باستیا ، دیدار اول با تساوی بدون گل 0-0 به پایان رسید . در بازی برگشت در 9 مه ، تنها 24 دقیقه تا برتری آیندهوون طول انجامید . این تیم هلندی اولین گل را به ثمر رساند و دو گل دیگر در اواخر بازی نیز به ثمر رساند . هواداران باستیا ، شکست باستیا را ناشی از خستگی بازی های فشرده در لیگ (3 بازی در 6 روز در روزهای قبل از بازی برگشت مقابل آیندهوون) و همچنین زمین خیس بارانی در بازی رفت در فوریانی می دانند.

سه سال پس از آن فینال ، باستیا اولین جام خود را در کوپه دو فرانس 1980-1981 به دست آورد . این یک جام معتبر برای باشگاه کورسیکا بود که مقابل سنت اتین میشل پلاتینی به دست آمد . فینال در پارک دو پرنس با حضور بیش از 46000 تماشاگر ، از جمله فرانسوا میتران ، رئیس جمهور تازه انتخاب شده ، برگزار شد.