باشگاه فوتبال دینامو زاگرب که به عنوان اصلی GNK Dinamo Zagreb یاد می شود ، یک باشگاه فوتبال حرفه ای در کرواسی است که در زاگرب مستقر است . این باشگاه جانشین تیم گرادانسکی است که در سال 1911 تأسیس شده بود و در 1945 منحل شد و دینامو زاگرب جایگزین آن شد . آنها مسابقات خانگی خود را در استادیوم Stadion Maksimir انجام می دهند .

این تیم موفق ترین باشگاه در فوتبال کرواسی می باشد ، زیرا دارای بیست و دو عنوانPrva ، شانزده جام کرواسی و شش سوپرجام کرواسی می باشد . این باشگاه تمام عمر خود را در بالاترین سطح فوتبال کرواسی یعنی لیگبرتر کرواسی گذرانده است و از سال 1946 تا 1991 در لیگ اول یوگسلاوی عضو بوده است.


در پایان جنگ جهانی دوم ، دولت کمونیستی جدید یوگسلاوی باشگاه های کرواسی مانند گرادانسکی را فاشیست و ملی گرا دانست ، زیرا آنها تحت دولت مستقل سابق کرواسی ای فعالیت می کردند که در طول جنگ از اعضای دشمن بود . به این ترتیب ، آنها به طور رسمی منحل شدند و در سال 1945 ، Dinamo به عنوان باشگاهی تاسیس شد تا جانشین غیر رسمی هوک گرادانسکی شود و با مخالفت حزب حاکم کنار بیاید . آنها وارد لیگ اول یوگسلاوی در فصل افتتاحیه 1946–47 شدند و به عنوان نایب قهرمانی رسیدند .

آنها در دومین فصل خود در بالاترین سطح یوگسلاوی در سال 1947-48 به عنوان قهرمانی یوگسلاوی دست یافتند که اولین جام مهم آنها بود . این باشگاه سه قهرمانی دیگر در لیگ و هفت جام یوگسلاوی کسب کرد . در بحبوحه فروپاشی یوگسلاوی و تشکیل سیستم لیگ فوتبال کرواسی ، دینامو در سال 1991 لیگ یوگسلاوی را ترک کرد . دینامو ، تا به امروز ، تنها باشگاه کرواسی است که موفق به کسب جام اروپا شده است ، زیرا در سال 1966-67 جام بین المللی باشگاه ها را فتح کرده است . این جام با شکست لیدز یونایتد در فینال به دست آمد . آنها همچنین در همان رقابت ها در سال 1963 با شکست مقابل والنسیا نایب قهرمان شدند.


تا اوایل دهه 1990 ، سال تأسیس این باشگاه 1945 بود . اما در بحبوحه آشوب های سیاسی در زمان فروپاشی یوگسلاوی ، مقامات این باشگاه شروع به ادعای این کردند که این تیم صاحب افتخارات تیم پیش از جنگ جهانی دوم به نام گرادانسکی زاگرب است . به منظور رسیدن به این امر ، در ژوئن 1991 ، نام این باشگاه به گرادانسکی تغییر یافت و این نام تا فوریه 1993 ادامه یافت و به کرواسی زاگرب تغییر نام داد .

آنها پنج عنوان قهرمانی لیگ را کسب کردند و در مراحل گروهی لیگ قهرمانان اروپا 1999-1998 و 1999-2000 با این نام شرکت کردند . این تیم سپس به نام “دینامو زاگرب” در 14 فوریه 2000 بازگشت . مدتی در سال 2011 ، مدیریت باشگاه به طور عجیبیی دوباره ادعا كرد كه دینامو صاحب افتخارات گرشانسكی است (كه در در سال 1911 تأسیس شد و در 1945 منحل شد) و در آوریل همان سال تصمیم گرفت صفت “گرسانسكی” را به عنوان باشگاه اضافه كند . رنگ سنتی تیم آبی روشن است که در مسابقات اخیر اروپایی با آبی تیره جایگزین شده است . بزرگترین رقبای این باشگاه ، هایدوک اسپلیت است و از مسابقات بین این دو تیم با عنوان “دربی ابدی” یاد می شود.